ABD’deki Haberlerin Ardından BTC Yükseliş Gösterdi

ABD’deki Haberlerin Ardından BTC Yükseliş Gösterdi

Lider kripto para birimi dün başladığı sakin yükselişini sürdürüyor gibi görünüyor. Ancak Bitcoin (BTC) ile birlikte S&P 500’ün de benzer şekilde yükselişe geçtiğini görüyoruz.

Bitcoin’in 2020’nin ikinci çeyreğinde sergilediği ve %42 olan performans, varlığın hayatındaki en iyi üçüncü çeyrek kapanışı olarak kayıtlara geçti. Bu da bir yükseliş eğilimini beraberinde getirdi.

Bununla birlikte S&P 500 de benzer şekilde 1998’den bu yana üç aylık en iyi performansını geride bıraktı ve yüzde 0,5 artışla 3115,86’ya yükseldi. Varlıklarda görülen bu artışın bir sebebinin de ABD’nin ekonomik adımları olduğu düşünülüyor.

Olumlu Gelişmeler

ADP Ulusal İstihdam Raporuna göre, tarım dışı iş sektörü geçen ay 2.4 milyon iş fırsatı sundu. Yeni istihdam olanaklarının yüzde yetmişi COVID salgını tarafından en kötü etkilenen sektörlerden geldi: Serbest meslek, konaklama, zanaat ve inşaat.

Olumlu rapor ABD ekonomisinin kilitlenme sonrası toparlanmayı sürdürdüğüne işaret ediyor Bu da hisse senedi yatırımcıları arasında pozitif hissiyatı geliştirerek S&P 500‘ün yanı sıra diğer endeksler olan Dow Jones ve Nasdaq Composite‘in de yükselmesini sağladı. Bazı isimlere göre, son zamanlarda ABD hisse senetleriyle pozitif bir korelasyon geliştiren Bitcoin de sadece yükseliş eğilimini takip etti.

Negatif Gelişmeler

Ancak aynı zamanda bazı kötü haberler de gelmeye devam ediyor ve bu haberler ışığında yatırımcılar temkinli davranmaya çalışıyor. Örneğin; Kaliforniya, Teksas ve Florida’daki COVID vakalarında sayıların yeniden artmaya başlaması ve şirketler için gelecekte daha kötü sonuçlara yol açabilecek bazı rakamların açıklanması yatırımcıların heyecanını durdurdu.

Bunların yanı sıra hem hisse senetleri hem de Bitcoin yatırımcıları, Federal Rezerv’in teşvik operasyonunu Temmuz sonundan sonra genişletip genişletmeyeceğine dair kararını bekliyor. Ally Invest’in baş yatırım stratejisti Lindsey Bell, riskli piyasalar için dalgalı bir görünüm olduğunu öne sürüyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.