ABD’de Bitcoin ETF Onayı Yakın Olabilir

Bitcoin Haber

Bu hafta, kripto para piyasasında önemli bir gelişme yaşanabilir. Spot Bitcoin ETF’lerinin onayı için bir ihtimal bulunuyor. Sektörde önde gelen gözlemcilerden Nate Geraci, kişisel X hesabında (eski adıyla Twitter) Bloomberg ETF analisti James Seyffart’ın görüşlerini tekrarladı ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) uzun zamandır beklenen 19b-4 onay emirlerini yayımlayabileceğini, bunun küçük fakat önemli bir olasılık olduğunu belirtti.

Bu hamle, piyasa katılımcıları tarafından sabırsızlıkla bekleniyor ve Bitcoin’in ana akım finansal hizmetlere kabulünü hızlandırabilir ve dünyanın en büyük kripto parasının fiyatını önemli ölçüde artırabilir. SEC, piyasa manipülasyonu izlenimi vermemek için bu emirleri yayımlama yaklaşımını dikkatlice zamanlamış durumda. Finans çevrelerinde, Amerikalı federal düzenleyicinin birden çok spot Bitcoin ETF’inin eş zamanlı başlatılmasına izin vermek istediği konusunda bir fikir birliği var.

17 Kasım tarihi çok önemli çünkü bu tarihten sonra başvuruların değerlendirilme ihtimali düşük. Bu, onay sürecinin bir parçası olmak isteyen ihraççılar için açık bir son tarih haline geliyor.

Fakat Geraci’ye göre siyasi bir engel, ABD hükümetinin kapanmasına neden olabilir ve spot Bitcoin ETF’lerinin zamanında onaylanmasına risk teşkil edebilir. ABD’deki Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında federal ödemelerin devamını sağlayan geçici yasa 18 Kasım Cumartesi günü sona eriyor. Yani, ABD hükümeti bir kez daha kapanma riski ile karşı karşıya. Bu da SEC’in belli dalları da dahil olmak üzere gerekli olmayan hizmetlerde önemli aksamaların olabileceği anlamına geliyor.

Potansiyel bir hükümet kapanışı, finansal yatırım araçları ile ilgili karar verme sürecinde de gecikmelere yol açabilir, bu da uzun zamandır beklenen spot Bitcoin ETF’lerinin onayında gecikmelere neden olabilir. Böyle bir gecikme, onay beklentisiyle yükselen BTC ve altcoin fiyatları üzerinde baskı oluşturabilir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum için Merkezi Olmayan Oracle: Tellor ve TRB Coin

Sonraki Haber

Bitcoin Madenciliği Topluluğu Kasım 2023’te Rekor Gelir Elde Etti

İlgili Haberler