ABD, Venezuella’nın Yasadışı İşlemler İçin Kripto Kullandığını İddia Ediyor

ABD, Venezuella’nın Yasadışı İşlemler İçin Kripto Kullandığını İddia Ediyor

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro da dahil olmak üzere birçok Venezuela liderinin 20 yılı aşkın bir süredir cezai faaliyeti yürütmek ve gizlemek için siyasi ofislerden, finansal sistemlerden ve kripto para birimlerinden yararlandığını iddia etti.

Yasadışı Suçlar

27 Mart’ta yayınlanan iddianameye göre DOJ, Maduro ve diğer Venezuela yetkilileri narko-terörizm, çeşitli kaçakçılık faaliyetleri ve yolsuzlukla ilgili suç faaliyetlerini yürütmekle suçladı. Yetkililer, Venezuelalı yetkililerinin, terör örgütü olarak tanınan bir gerilla grubu olan Guerzas Armadas Revolucionarias de Colombia’nın (FARC) iki üyesinin yardımıyla ABD’ye karşı bahsi geçen suçları işlediklerini öne sürüyor.

Bunun yanında ABD’li Avukat Geoffrey S. Berman‘a göre, Maduro ve meslektaşlarının çeşitli maddeleri Amerika’ya taşımak için son yirmi yıldır FARC ile komplo kurdukları iddia ediliyor. İddianamede bu faaliyetler ve Maduro’nun Venezuela siyasi ofislerini ABD’ye karşı çeşitli kaçakçılık yürütülmesi  için daha fazla kullanması göz önünde bulunduruluyor.

Ulusal Güvenlik Soruşturmaları (HSI) Genel Müdür Vekili Alysa D. Erichs, bahsi geçen iddianamede ajansın “yasadışı suç faaliyetlerini ilerletmek için finansal sistemlerden yararlanan ve kripto para biriminin arkasına saklananları” kökten yok etme kararlarının arkasında durduklarını dile getirdi.

Öte yandan Venezuela’nın kripto para müfettişi Joselit Ramirez Camacho, New York’un Güney Bölgesi’nden de farklı suçlamalarla karşı karşıya. Ofis, Camacho’nın Dış Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (OFAC) Maduro ve diğerlerine yaptırımlardan kaçınmaya teşebbüs etmek amacıyla bir dizi suç işlediğini iddia ediyor. New York’un Güney Bölgesi, Venezuela’nın ekonomi başkan yardımcısı da dahil olmak üzere diğer liderleri yaptırımlardan kaçınma girişimleriyle suçladı.

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.