ABD ve Kripto Para Düzenlemeleri İle İlgili Son Gelişmeler

İlayda Peker

Beyaz Saray’dan gelen raporlar, ABD Başkanı Joe Biden’in bu hafta kripto para birimleri üzerine bir direktif imzalayacağını ortaya koydu. Yürütme emri, ABD’nin dijital varlık düzenlemesi ile bu konuyla nasıl başa çıkmayı planladığını gösterecek.

ABD ve Kripto Para Düzenlemeleri

Konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere göre yürütme emri, dijital para birimleriyle gelen riskleri ve fırsatları incelemek için ABD federal kurumlarına görev verecek. Raporlar, ABD ve dünyadaki birkaç büyük ekonomi Rusya’ya daha fazla yaptırım uygularken geliyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen kişiler Bloomberg’e, ABD’nin uluslararası yaptırımlardan kaçmak için kripto para birimini kullanabilecek Rus halkı ve kuruluşlarıyla ilgilendiğini söyledi.

Bloomberg’deki Beyaz Saray muhabiri Jennifer Epstein ise konuyla ilgili açıklamalarında, “Yöneticinin dijital varlıklara bakışını özetleyen ve ekonomik, düzenleyici ve ulusal güvenlik konularıyla ilgili daha ileri bir çalışmayı yönlendiren, kripto para birimleriyle ilgili uzun zamandır beklenen yürütme emrinin nihayet bu hafta başkan tarafından imzalanması bekleniyor” sözlerini kullandı.

Ayrıca Beyaz Saray’ın CNBC haber sunucusu Kayla Tausche de haberi doğruladı. Yapılan açıklamalara göre bir yönetici yetkili, “Biden yönetimi, çeşitli kurumlar arasında dijital varlıklar için politika oluşturmayı koordine etmeyi amaçlayan ve önümüzdeki 3-6 ay içinde rapor vermesi beklenen kripto EO’sunu hafta ortasına kadar yayınlayacak” sözlerini kullandı.

CBDC İçin Plan Var Mı?

ABD Federal Rezervi (Fed), geçen yıl Eylül ayından bu yana ABD dolarına sabitlenmiş bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) artılarını ve eksilerini analiz ediyor. 20 Ocak’ta CBDC‘nin bazı risklerini ve potansiyel faydalarını listeleyen “Para ve Ödemeler: Dijital Dönüşüm Çağında ABD Doları” adlı bir rapor yayınladı. Ancak Fed hala olasılıkları sıralıyor ve henüz bir sonuca varmadı.

Ayrıca Senato Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown ve Senatör Elizabeth Warren da dahil olmak üzere düzenleyiciler, yaptırımlardan kaçmak için kullanılabilecek varlık sınıfının çeşitli yönlerini inceliyorlar. Hazine Mali Suçları Uygulama Ağı Direktör Vekili Him Das, “Kripto para gibi yöntemler kullanarak yaptırımlarımızın yaygın bir şekilde uygulanmadığını görmemiş olsak da, şüpheli faaliyetlerin derhal bildirilmesi ulusal güvenliğimize ve Ukrayna ve halkını destekleme çabalarımıza katkıda bulunuyor” sözlerini kullandı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Coinbase’den Rus Kullanıcılar İle İlgili Önemli Hamle

Sonraki Haber

Metaverse ve NFT Alanındaki İlgi Ne Durumda?

İlgili Haberler