ABD Ve Çin Arasındaki Tansiyon Yükseliyor: BTC Nasıl Etkilenir?

İlayda Peker

ABD ile Çin arasında devam eden ve salgının bir sonucu olarak ortaya çıkan gerilimler küresel istikrarsızlığa katkıda bulunuyor ve bu durum sonuç olarak Bitcoin‘e büyük bir destek sağlayabilir.

ABD Temsilciler Meclisi attığı son adımlar ile Çin hisse senetlerini ABD piyasasından çıkarmaya çalışıyor. ABD Temsilciler Meclisi, Çinli şirketlerin ABD’li şirketlerle aynı kurallara uymak zorunda kalmadan Amerika piyasalarından uzun süre yararlanabildiklerini ifade ediyor. Bu sebeple de Çin hisse senetlerinin ABD piyasalarında silinmesini talep ediyor.

Tansiyon Yükseliyor

Eğer hükümet başarılı olursa ve Çin’in hisse senetleri ve dolayısıyla şirketleri ABD piyasasından çekilirse Çinli yatırımcılar bu yaptırımda kaçmak için kripto paralara yönelebilir. Bu da doğal olarak Bitcoin’in işine yarayabilir.

Ayrıca ironik olarak bahsi geçen plan Bitcoin ve diğer dijital varlıkların ciddi bir eleştirmeni olan Temsilci Brad Sherman tarafından yürütülüyor. Sherman, bu yeni plan ile Çin’i ABD piyasalarından uzaklaştırmayı amaçlamadıklarını dile getirdi. Temsilcinin açıklamalarına göre bu planın hedefi, sermaye piyasası standartlarına uygun bir şekilde Çin’in ABD piyasalarında işlem yapmaya devam etmesini sağlamak. Sherman konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Buradaki amaç, piyasadan uzaklaştımak veya kayıtları silmek değil. Çin’in diğer tüm ülkelerin yaptıklarını yapmasını talep ediyoruz ve eğer şirketleri ABD sermaye piyasalarına katılmak istiyorsa ABD sermaye piyasası kurallarına göre çalışmayı kabul etmelerini sağlamaya çalışıyoruz… Çin’in yatırımcıların yararına ilk kez adım atmasının zamanı geldi.

Bunların yanında Çin’in Wuhan kentinden yayıldığı tahmin edilen koronavirüs salgını sebebiyle ABD’li politik isimler Çin’i sık sık sert bir şekilde eleştiriyor. Bunun yanında Çin’in bu konu hakkında bir bedel ödemesi gerektiğini de savunuyorlar.

Bitcoin’in Rolü

Çinli şirketlerin ABD piyasalarından çıkarılmasının ülke ekonomisi üzerinde ciddi etkileri olabileceğinden, orada ikamet eden vatandaşlar portföylerini korumak için Bitcoin gibi alternatif yatırımlara yönelebilirler.

Örneğin stablecoin olan Tether, böyle bir karışıklıktan yararlanan ve bunun sonucunda piyasa değeri iki katına çıkan bir varlık…

Bununla birlikte ABD dolarının yakında göreceği büyük enflasyon, yatırımcıların bazılarının ABD’nin muazzam şekilde piyasaya sürdüğü paranın etkilerinden kaçınmak için USDT’lerini Bitcoin’e dönüştürmesine ve böylece BTC’nin büyük bir destek görmesine imkan tanıyabilir.

Kaynak: NewsbtcTotal
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Heyecanla Beklenen ETH Artışı Ne Zaman Başlayacak?

Sonraki Haber

Neden Binance Tether Arzının %70’ini Elinde Bulunduruyor?

İlgili Haberler