ABD Senatörü Lummis, SEC’in Kraken’e Açtığı Davayı Eleştirdi

Bitcoin Haber

Kripto para dostu Wyoming Senatörü Cynthia Lummis, Kraken’e açılan dava sonrası Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sert eleştirilerde bulundu. Kripto para borsasının kayıtsız menkul kıymet borsası, aracı, alım satım yapan ve temizleme ajansı olarak faaliyet gösterdiği gerekçesiyle dava açıldı. Bu hamle, borsa içinde olası usulsüzlükler hakkında endişeler nedeniyle ivme kazanan uzun bir soruşturmadan sonra geldi.

Senatör Lummis, Kraken davası hakkındaki haberlere tepki göstererek, SEC’in mevcut yaptırım kararları yoluyla karar verme yaklaşımından uzaklaşılması gerektiğini vurguladı. Kripto varlık şirketlerinin SEC’ten rehberlik talep etmelerinin sürekli olarak tüketicilere zarar veren cezai eylemlerle sonuçlandığını belirtti.

Kongre’ye SEC için açık kurallar sağlayan bir düzenleyici çerçeve geçmesi çağrısında bulunan Senatör Lummis, bu kuralların varlıkları menkul kıymetler veya emtialar olarak açıkça tanımlaması gerektiğini savundu. Kripto alandaki düzenleyici zorlukları ele almak için Senatör Lummis, bu yılın başlarında Kirsten Gillibrand ile birlikte Sorumlu Finansal İnovasyon Yasasını hazırladı. Önerilen yasa, çoğu kripto varlığını emtia olarak sınıflandırmayı ve daha geniş tanımlı bir düzenleyici çevre sağlamayı amaçlıyor.

Kraken’in Şubat 2023’te başlatılan SEC soruşturması, Amerika Birleşik Devletleri’nde kayıtsız menkul kıymet teklifleriyle ilgili olası ihlaller üzerine odaklanıyor. Yakın tarihli dava, Kraken’in yasa dışı kripto para ticaret faaliyetleri yürüttüğünü ve yüz milyonlarca dolar topladığını iddia ediyor. Bir borsa, aracı, alım satım yapan ve temizleme ajansı olarak faaliyet göstermesine rağmen, Kraken SEC ile kayıt yaptırmadan işlemlerine devam etti.

Mevcut hukuk mücadelesi sürerken, Kraken’in SEC ile daha önce anlaşmaya varma geçmişine dikkat çekilir. Şubat 2023’te borsa, SEC’in kripto staking konusunda bireysel yatırımcılara yönelik genel baskısı kapsamında kripto staking hizmetini kapatmayı ve 30 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti. SEC’in bu davayı takip etme kararı, Binance ve ABD Adalet Bakanlığı arasında 4 milyar dolarlık bir anlaşma söylentileri ardından dikkat çekti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Piyasasında Yükseliş Rüzgarları

Sonraki Haber

Binance Yeni Kripto Paraları Listeliyor

İlgili Haberler