ABD SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin (BTC) ETF’lerine Yeşil Işık Yaktı

Mert Bahçe

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, medyaya yansıyan son demecinde düzenleyici otoritenin vadeli işlemlere dayalı Bitcoin borsa yatırım fonlarını (ETF) destekleyeceğini açıkladı. ABD SEC Başkanı, kripto ETF’leri hakkında olumlu bir bakış açısı sergiledi.

SEC Başkanı Gary Gensler’in Açıklamaları

Geleceğin Varlık Yönetimi Kuzey Amerika Konferansı’nda konuşan Gary Gensler, önümüzdeki dönemlerde Bitcoin ETF’leri için yer olduğuna inandığını aktardı. Gensler, SEC adına konuşmadığını ve görüşlerin tamamen kendine ait olduğunun da altını çizdi. Gary Gensler, kripto para piyasasını doğrudan ilgilendiren bu yorumuyla önceki demeçlerinden farklı bir konuya değindi.

Başkan, CME’nin Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapan çok sayıda fonuna atıfta bulundu. Federal menkul kıymetler yasaları kapsamında geçmiş yılların yatırım eylemlerinin bu araçlar için yatırımcı koruması sağlayabileceği belirtiliyor. Düzenleyici kurumun karar aşamasında bekleyen çok sayıda ETF başvurusu bulunduğu için Gensler ve SEC bu tür yatırım araçlarını yakından takip ediyor.

Genel görüş, ABD makamlarının bir düzenleyici çerçeve hazırladığı ve akabinde SEC’in karar vereceği yönünde şekilleniyor. Gensler, vadeli işlemlere dayalı kripto ETF başvurularını inceleyeceklerini aktardı.

Kripto ETF’i

Kripto para birimi ETF’leri doğrudan kendilerine yatırım yapmadan varlık sınıfı hizmeti sağlayarak piyasa için büyük bir desteği temsil ediyor. Gerektirdiği teknik bilgi nedeniyle yatırım konusunda kararsız kalan çok sayıda bireysel yatırımcı bulunuyor. Borsalar ve finansal kurumlar, kripto paralara sermaye ayırmayı her zamankinden daha kolay hale getirse de birçok kullanıcı için hala sorular akılları kurcalıyor.

Gensler ve diğer finans otoriteleri, potansiyel olarak piyasa manipülasyonuna karşı savunmasız olan oynak bir piyasaya maruz kalmaktan endişe duyuyor. Özellikle SEC Başkanı, yatırımcı korunmasının önemini yineledi ve düzenleme çalışmalarının titizlikle yürütüldüğünü belirtti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

IEO Lansmanının 24 Saatinde 1,5 Milyon Dolar Toplayan Phaeton Nedir?

Sonraki Haber

2021’in Son Çeyreği Bitcoin ve Altcoin’ler İçin Nasıl Geçecek?

İlgili Haberler