ABD, Kripto Paralar İçin Muhasebe Standartlarını Belirledi

Bitcoin Haber

ABD, kripto paraları ilgilendiren regülasyonlar konusunda yeni bir adım attı. Özellikle, varlıkların şirketler için muhasebeleştirilmesi hususu belirsizliğini korurken, yeni kabul edilen kurallar 2025 yılında yürürlüğe girecek. Bu yıl içinde birçok kripto para tasarısının Temsilciler Meclisi ve Senato’da oylanıp Biden’ın önüne gitmesi bekleniyor.

ABD muhasebe standart belirleyicileri, yani FASB, kripto şirketleri ve önemli kripto varlıklarına sahip diğer işletmelerin, şirket kasalarındaki kriptoların değerini ölçmek için uzun zamandır beklenen muhasebe kurallarına sahip olacaklarına dair oybirliğiyle bir karar aldı.

Yılsonuna kadar yayınlanması beklenen yeni kurallar, kripto para bulunduran ya da yatırım yapan şirketlerin varlıklarını, fiyat düşüşlerinden sonra değerdeki toparlanmalar da dahil olmak üzere bir varlığın en güncel değerini yakalamayı amaçlayan bir ölçüm olan gerçeğe uygun değer üzerinden raporlamalarını gerektirecek.

FASB, kuralların 2025 yılında yürürlüğe gireceğini, ancak şirketlerin bunları erken uygulama seçeneğine sahip olacağını açıkladı. Bu yeni kılavuz yürürlüğe girene kadar, ABD muhasebe kuralları şirketlerin sahip oldukları kripto para birimlerini nasıl tanımlamaları ve ölçmeleri gerektiğini ele almıyor.

Bu gelişme, kripto para dünyası için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Yeni kuralların yürürlüğe girmesiyle birlikte kripto para sahibi şirketlerin muhasebe işlemleri daha net ve standardize bir hale gelecek.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Rakibi Solana’nın Büyük Potansiyeli: Analist Yatırımcılara İpucu Veriyor

Sonraki Haber

Bitcoin ve NEO Coin’in Son Durumu: Fed Toplantısı ve Fiyat Analizleri

İlgili Haberler