ABD Kripto Para Yaptırımlarına Başlıyor!

Fatih Uçar

ABD hükümeti, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Rus firmalarının küresel finans ağına erişimini engellemeye yönelik çalışmalarını artıyor. Kripto paralarda kaçış yolu arayan Rusya’nın önünü kesmeyi hedefleyen ABD, kritik bir adım attı. Peki devamı gelecek mi? Bu yaptırımlar kripto paraları nasıl etkileyecek?

ABD Kripto Para Yaptırımları

Kripto yaptırımlarına başlayan ABD devam eden çabalarının bir parçası olarak çarşamba günü Rus kripto para madenciliği şirketi Bitriver’ı yaptırım listesine ekledi. ABD yaptırım listesini yöneten Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC), Bitriver ve 10 yan kuruluşu ekleyerek şirketlerin Rusya ekonomisinin “teknoloji sektöründe faaliyet gösterdiğini” söyledi.

“Hazine, Rusya’nın kripto para madenciliği endüstrisindeki şirketlere karşı da harekete geçiyor. Bu şirketler, uluslararası kripto para madenciliği kapasitesi satan geniş sunucu çiftlikleri işleterek, Rusya’nın doğal kaynaklarından para kazanmasına yardımcı oluyor. Rusya, enerji kaynakları ve kripto madenci göçü nedeniyle kripto para madenciliğinde bir üstünlüğe sahip. Bununla birlikte, madencilik şirketleri ithal bilgisayar ekipmanına ve fiat ödemelerine güveniyor, bu da onları yaptırımlara karşı savunmasız hale getiriyor”.

OFAC, kriptoyla ilgili bazı yaptırımların aksine, yaptırım uygulanan şirketlerle ilişkili herhangi bir Bitcoin veya diğer kripto cüzdan adreslerini listelemedi.

Rusya Yaptırımlara Çare Arıyor

ABD, Rusya’nın şubat ayı sonunda Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, mali yaptırımlarının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘i askerlerini geri çekmeye ikna edebileceği umuduyla çeşitli Rus oligarklarına ve kilit işletmelere yaptırım uyguladı. Bazı Rus bankaları da uluslararası SWIFT sisteminden dışlandı. Bitriver’ın ortaklarından En+, 2018’de ABD tarafından da yaptırıma tabi tutulan milyarder Rus oligark Oleg Deripaska ile de bağlantılı. O zamanlar En+ yaptırıma tabiyken, Deripaska’nın elindeki gücü azaltmasının ardından yaptırımlar kaldırıldı.

Bitriver konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak İran’ın ülkedeki madencilerin kazdığı kripto paralarla sınır ötesi ödemeler sorununu aştığı biliniyor. Rusya aynı yolu izlerse daha fazla kripto para şirketinin yaptırıma uğradığını görebiliriz. Bu durum kripto paraları siyasetin gündemine taşır ve piyasalarda olumlu bir karşılık bulmaz. Sürecin daha ne kadar ileri gideceğini zamanla göreceğiz.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Rakibi Bu Altcoin ve DAOMaker Yükselişin Eşiğinde Mi?

Sonraki Haber

Bitcoin Yeniden 42.000 Doları Kırmaya Çalışıyor

İlgili Haberler