ABD Kendi Kripto Parasını 2030’a Kadar Kullanıma Sunabilir

İlayda Peker

Bir Bank of America raporuna göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin 2025 ve 2030 yılları arasında kendi Merkez Bankası Dijital Para Birimini (CBDC) piyasaya sürme olasılığı bulunuyor.

ABD’nin CBDC Planları

CBDC‘leri günümüzün elektronik para birimlerinin kaçınılmaz bir evrimi olarak tanımlayan Bank of America stratejistleri Alkesh Shah ve Andrew Moss, Merkez Bankası Dijital Para Biriminin ABD Federal Rezervi’nin bir sorumluluğu olacağını kaydetti.

Bloomberg tarafından Pazartesi günü bildirilen bir notta stratejistler, CBDC‘nin bazı faydalarının doların değerini korumayı, finansal katılımı artırmayı ve sınır ötesi ödemeleri iyileştirmeyi içerdiğini belirtti.

Aynı şekilde, rapor, ticari banka mevduatlarının CBDC’lere dönüştürülmesiyle finansal sistemdeki artan likidite riski ve mevduat kaydırma yoluyla finansal piyasa yapısının değişmesi de dahil olmak üzere bazı potansiyel risklerin altını çizdi.

Ancak Bank of America’ya göre, bu riskler CBDC’nin tasarımına bağlı olarak hafifletilebilir.

Bank of America, kendi Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni çıkarmaya devam etmeden önce, mahremiyet korumalı, aracılı ve kimlik doğrulamalı bir CBDC geliştirmek için belirli faktörlerin dikkate alınmasının zorunlu olduğunu kaydetti.

Stablecoin Kullanımı Artabilir

Bu arada banka, özel kripto para birimlerinin, özellikle de stablecoin’lerin kullanımının artacağını kaydetti. Rapora göre, sınır ötesi havaleler için bir ödeme şekli olarak stablecoin kullanımı da artmış durumda.

Raporda konuyla ilgili olarak, “Finans kurumları dijital varlık saklama ve alım satım çözümlerini keşfettikçe ve ödeme şirketleri blok zinciri teknolojisini platformlarına dahil ettikçe, istikrarlı paranın benimsenmesinin ve ödemelerin önümüzdeki birkaç yıl içinde önemli ölçüde artmasını bekliyoruz.” sözlerini kullandı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Shiba Inu Metaverse Alanına Resmen Dahil Oluyor: Shiberse Nedir?

Sonraki Haber

Bitcoin Önemli Seviyeleri Geri Alıyor: BTC’de Destek ve Dirençler

İlgili Haberler