ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kriptolarla İlgili Konuştu

İlayda Peker

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto paraların suç unsuru olarak kullanılabileceği konusunda endişeli olduğunu dile getirdi.

Kriptolar Sorun Mu Teşkil Ediyor?

10 Şubat’ta bir finans sektörü inovasyon toplantısında yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para birimlerinin ve dijital varlıkların kötüye kullanımının küresel pandeminin tetiklediği siber saldırıların yanı sıra büyüyen bir sorun olduğunu belirtti.

Hazine Bakanı Yellen, kripto gibi yeni teknolojilerin potansiyeline rağmen, bu tür varlıkların hala büyük risklerle ilişkili olduğunu söyledi. Konuyla ilgili olarak Yellen, “Bu yeni teknolojilerin vaatlerini görüyorum, ancak gerçeği de görüyorum: Kripto para birimleri online uyuşturucu kaçakçılarının karlarını aklamak için kullanıldı; terörizmi finanse etmek için bir araç oldular.” sözlerini kullandı.

Öte yandan yetkiliye göre özel sektör, hükümetin bu kripto ile ilgili suçlarla mücadele çabalarına önemli bir katkıda bulunuyor. Yellen bu nokta ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

Fed’deki zamanımdan, kurumlarınızın bu gibi suçlarla mücadelede oynadığı önemli rolü biliyorum. Özel sektör, kötü aktörlerin mevcut teknolojileri kötüye kullanmasını engellemenin yollarını bularak muazzam kaynaklara yatırım yapıyor. Siz de yenilerini geliştiriyorsunuz.

“Eşit Yenilik İhtiyacı Var”

Yellen açıklamasında, finansal sistemin ve modern bilgi teknolojilerinin faydalarını daha fazla insana sunmaya yardımcı olmak için “eşit yenilik” ihtiyacını da vurguladı. Adil yenilik yaklaşımının, Hazine Bakanlığı’nın mevcut “sorumlu yenilik” sloganıyla ortaklaşa kullanılabileceğini  söyledi.

Öte yandan Yellen, kriptonun kötüye kullanımının büyüyen bir sorun olduğunu iddia etmesine rağmen, kripto ile ilgili suçların miktarı görünüşe göre 2020’de düştü. Chainalysis’e göre 2020’deki tüm kripto faaliyetlerinin cezai payı %0,34’e düştü. Firmaya göre 2019’da suç faaliyeti kripto para birimi işlem hacimlerinin %2’sinden fazlasını temsil ediyordu.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Fiyatı: BTC Hala Yükseliş İvmesinde Mi?

Sonraki Haber

XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi – 11.02.2021

İlgili Haberler