ABD Hazine Bakanı Adayı Janet Yellen’ın Konuşması Kriptoları Nasıl Etkiledi?

İlayda Peker

Dün piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH), yeni bir tüm zamanlar rekoruna imza attı ve 1.440 doları gördü. Analistlere göre bu harekete teknik sebeplere dayanıyor. Ancak yapılan açıklamalara göre Etheruem’un temelleri de ETH 2.0 lansmanın bu yana güçlenmeye devam ediyor ve ETH 2.0 Blockchain’inde şu anda 3,8 milyar dolar değerinde ETH kilitlenmiş durumda.

Her ne kadar ETH’daki artış yatırımcıların dikkatini çekmiş olsa da analist Marcel Pechman, ETH’un yeni rektoru ile birlikte short pozisyonlarda da artış olduğunu dile getirdi ve yatırımcıları uyardı.

Yellen’ın Açıklamaları

ETH’un fiyatında beklenen yükseliş hareketi ABD Hazine Bakanı adayı Janet Yellen’ın dün akşam yaptığı açıklamalar ile baltalandığı görülüyor. Aslında sadece ETH değil, tüm kripto para piyasasında bu konuşma ile birlikte bir düşüş başladı.

Yellen yaptığı açıklamalarda, kripto para birimlerinin esas olarak yasadışı finansman için kullanıldığını düşündüğünü dile getirdi. Yellen’a göre bu durumun önüne geçmek için kripto para birimlerini kısıtlayacı ve hatta belki de tamamen yasaklayan önlemler alınmalı.

Kurumsal Yatırımcılar

Bugünkü hafif düzeltmeye rağmen, kurumsal yatırımcılar Bitcoin’in uzun vadeli fiyat hareketleri konusunda hala yükseliş hissiyatında. Hedge fonu Vailshire Capital Management’ın yakın tarihli bir grafiği kısa vadede Bitcoin’de yükseliş eğilimi olduğunu ortaya koydu. Bunun yanında stock-to-flow modelinin yaratıcısı, popüler analist PlanB de BTC’nin ayı 48.000 dolar üzerinde kapatabileceğini dile getirdi.

Altcoin Fiyatları

Yellen tarafından ifade edilen olumsuz görüşe rağmen birkaç blok zinciri projesi için olumlu gelişmeler, bazı altcoin fiyatlarının yükselmesini sağladı. Örneğin; Enjin (ENJ) fiyatı, projenin Japon Dijital Para Borsası Birliği (JVCEA) tarafından yasal olarak işlemler için yetkilendirilmesinin ardından %71 arttı. Ethereum dışında, son 24 saatte en iyi performans gösteren kripto para birimleri arasında %7,46 artışla ve 546 dolardan işlem gören Bitcoin Cash (BCH) yer alıyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Paralara Düzenleme Getirmeye Karar Veren Son Ülke: Dubai

Sonraki Haber

DeFi’de Büyüme Devam Ediyor: UniSwap’de Her Gün 1 Milyar $ İşlem Yapılıyor!

İlgili Haberler