Aave’nin Stablecoin’i GHO, Dolar Sabitliği İçin Çözüm Arayışında

Bitcoin Haber

Stablecoinler, kripto para birimlerinin volatil dünyasında, dolar gibi para birimleri veya kripto varlık bağlantılarına bağlı olarak istikrar sağlama potansiyeline sahip olmaları nedeniyle önemlidir. Borç verme protokolü Aave’nin stablecoin’i GHO, Temmuz ortasındaki lansmanından bu yana ideal 1 dolarlık sabit seviyeye ulaşmakta zorlandı. Ethereum blok zincirinde piyasaya sürülen bu algoritmik stablecoin, Aave kullanıcılarına, ödünç alınan GHO’dan daha değerli kripto teminatı yatırarak onu ödünç alma seçeneği sunuyor.

DeFiLlama verilerine göre, stablecoin’in piyasaya sürülmesinden sonraki bir ay içinde 21 milyondan fazla dolaşımdaki arza ulaştı. %1,5’lik borç verme oranları, GHO’nun piyasa değerinin artmasında önemli bir rol oynadı. Ancak, arz artarken talebin yetersizliği GHO’nun sabit noktasına ulaşmasını engelledi.

Aave yönetimi, borçlanma oranının %1,5’ten %2,5’e çıkarılması yönünde bir teklif sundu. Bu, borçluların GHO’yu geri satın alıp kredilerini geri ödemeye yönelmesini teşvik edecekti. Bu durum, token’ın piyasa arzını düşürse de, onu dolar sabitine yaklaştırabilir.

Aave DAO, bu öneriyi oybirliğiyle onayladı. GHO’nun dolaşımdaki arzının son iki günde %13’ten fazla düşmesi, bu çözümün etkili olduğunu gösteriyor. Ancak, sağlam bir itfa mekanizması ve arbitraj fırsatlarının eksikliği, bu sorunun büyük bir kısmını oluşturabilir.

GHO Stabilite Modülü’nün (GSM) yakında piyasaya sürülmesiyle bu durum değişebilir. GSM, kullanıcıların diğer stablecoinleri teminat olarak kullanarak GHO basmasına olanak tanıyacak. Sonuç olarak, GSM aracılığıyla ihraç edilen GHO, temel alınan stablecoin teminatı için 1:1 oranında itfa edilebilir. Bu, GHO’nun dolar sabitliğine ulaşmasında önemli bir adım olabilir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Tecrübeli Analistten Kripto Para ve Teknoloji Hisseleri İçin Düşük Performans Uyarısı

Sonraki Haber

JP Morgan Chase, Sınır Ötesi Ödemeleri Hızlandırmak İçin Blockchain Tabanlı Token Geliştirme Hamlesi

İlgili Haberler