9 Yıldır Uyuyan Bitcoin Cüzdanı, Etkinleştirildi: Kripto Para Piyasası Kızıla Büründü

Mert Bahçe

Kripto para piyasası, haftaya kızıl bir görünümle başladı. Bir Satoshi dönemi Bitcoin cüzdanı, dokuz yıl aradan sonra aktif oldu. Kaydedilen verilere göre Bitcoin’in ilk günlerinde kullanılan bir başka Bitcoin cüzdanı, bu yıl etkinleştirilmişti.

Uyuyan Balinalar Hareketlendi

Blockchain monitörü Whale Alert, son 24 saat içerisinde dokuz önce alınan veya çıkarılan Bitcoin’lerin bulunduğu bir kripto cüzdanının uzun süre hareketsiz kaldıktan son uyandığını aktardı. Bu yıl aktif olan bir başka BTC adresi 1BamMXZBPLMwBT3UdyAAKy3ctGDbXNKoXk ise 29 milyon dolar değerinde 616 BTC barındırıyor. 2012 yılına kıyasla bu BTC miktarı eskiden 6.667 dolara eşitken 4.499 kat artış sağlayarak 29 milyon doları aşmış gözüküyor.

Kayıtlara geçen uyanış, bu yılın ilk etkinleştirilmesi değil. İncelenen verilerde bu tür uyuyan cüzdanların Temmuz, Mart ve Şubat aylarında aktifleştirildiği bildirilmişti. Bu cüzdanlar sırasıya 791 BTC, 5.000 BTC ve 2.289 BTC bulunduruyordu. Bir Twitter kullanıcısı Whale Alert gönderisinin altındaki yorumlarda böyle bir cüzdanın hareket etmesinin kötüye işaret olarak değerlendirileceğini belirtti. Nedeni ise bu tür büyük cüzdan hareketlerinde balinaların mevcut fiyattan satış gerçekleştirip daha sonra ucuz fiyattan BTC satın almayı planladığı görülür.

Bu derece dev miktarda BTC sahiplerinin büyük ihtimalle diğer balinalarla temas halinde ihtimali bulunur bu nedenle önümüzdeki dönemde satış tetiklenebilir.

Bitcoin, Haftaya Düşüşle Başladı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 48.700 dolarlık zirvenin ardından 45.000 dolar bandına geriledi. Kripto para piyasasının amiral gemisi, 44.436 dolara kadar düşerek gün içerisinde %9’luk geri çekilme kaydetti. Hafta içine 4.000 dolarlık kayıpla giriş yapan BTC, hafif bir iyileşme göstererek 45.000 dolar bölgesinde tutunmayı başardı.

Liderin gerilemesinin akabinde kripto para piyasası kızıla büründü. Toplam kripto para piyasasının değer 2 trilyon doların altına düşerken popüler altcoin’lerde kayıplar çift hanelere ulaştı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

SEC ve Ripple Anlaşabilecek Mi: Ripple Tarafı ve SEC Tarafı Ne Düşünüyor?

Sonraki Haber

Analist Uyardı: Kripto Paralarda Yüzde 80’lik Düşüşler Yaşayabiliriz!

İlgili Haberler