Ethereum Yatırımcılarını Bekleyen 3 Önemli Gelişme!

Metin Alaca

Toplam piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH), Constantinople hard fork’undan sonra kesinlikle sessizliğe büründü ve adından pek söz ettirmedi.

Ethereum’un bu kısa süreli ortadan kaybolması, ağın geliştiricilerinin de sessizliğe büründüğü anlamına gelmiyor ve ETH yatırımcılarını önümüzdeki ay oldukça önemli gelişmeler bekliyor. 

Ethereum yatırımcılarına yukarı yönlü fiyat hareketlenmesi olabileceğini düşündüren ilk gelişme ise tabii ki Istanbul hard fork’u olarak bilinmekte. Önde gelen Ethereum geliştiricilerinden Peter Szilagyi, Istanbul hard fork’unun herhangi bir aksaklık olmaması durumunda 4 Aralık tarihinde başlayacağını duyurmuştu. Güncelleme 9069000 numaralı blokta başlayacak.

Ethereum yeni hard fork ile beraber ASIC madencilerine karşı önemli bir adım atmış olacak ve ProgPow’u resmen aktif edecek. Bunun madencilere, bunun devamında da doğal olarak fiyata olumlu etki yapması bekleniyor. Yatırımcıların merakla beklediği bir diğer önemli gelişme ise Ethereum 2.0 yani proof-of-stake (hisse ispatı) geçişi olarak bilinmekte. 

Ethereum 2.0 Geliyor 

Ethereum 2.0 ile beraber proof-of-work (iş ispatı) modelinden PoS’a geçilmesi Ethereum’un adeta yeniden doğması şeklinde yorumlanabilir. Bunun ETH ağına sağlayacağı en büyük katkı ise ölçeklenebilirliğin arttırılması olacak. Geliştiricilerin açıklamaları Ethereum 2.0’ın Aralık ayı sonlarında veya 2020 yılının başlarında gerçekleşeceği yönündeydi ve meraklı bekleyiş Istanbul hard fork’u ile  başlayacak. 

Ethereum yatırımcılarını sevindirecek son önemli gelişme ise ABD’li regülatör CFTC’den geldi. CFTC’nin yeni Başkanı Heath Tarbert yaptığı açıklamada ETH’nin bir emtai olduğunu kabul etti ve ETH tabanlı vadeli işlem sözleşmelerine onay verilebileceğini vurguladı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Son Fiyat Düşüşleri Madencilerin Suçu Mu?

Sonraki Haber

BTC Vadelilerinin Sona Ermesi Fiyatı Nasıl Etkiler?

İlgili Haberler