700 Milyon $ Bitcoin Cüzdan Şifresini Kuantum Bilgisayar Çözebilir Mi?

700 Milyon $ Bitcoin Cüzdan Şifresini Kuantum Bilgisayar Çözebilir Mi?

Yaklaşık olarak 700 milyon dolarlık bir Bitcoin cüzdanının iki yıldır hacker’lar arasında dolandığı ancak şifresinin hala çözülemdiği ortaya çıktı. Bir Twitter kullanıcısı olan Alon Gal, dün takipçilerine yaptığı çağrıda, içinde 69370,22 Bitcoin (BTC) olan cüzdanının iki yıldır şifresinin çözülemediğini söyledi ve şifrenin nasıl çözülebileceğine dair tavsiyeler istedi.

700 Milyon Dolarlık Cüzdan

Blockchain kayıtları, bahsi geçen cüzdan adresiyle ilişkili işlemlerin Nisan 2013’te başladığını gösteriyor. “All Private Keys”  gibi birçok çevrimiçi forum, kripto topluluğunun üyelerine, cüzdan bakiyesinden bir miktar teklif ederek Bitcoin Core wallet.dat dosyalarını kırma şansı sunuyor.

Gal ise yaptığı açıklamalarda, “Cüzdan bende. Google, lütfen beni bir kuantum bilgisayarla bağla.” ifadelerini kullandı. Bu noktada bir soru ortaya çıkıyor. Kuantum bir bilgisayar herhangi bir Bitcoin cüzdanının şifresini kırabilir mi?

Kuantum hesaplamadaki gelişmeler, bir süredir kripto para savunucuları için bir çekişme alanına dönüştü. Çünkü çoğu kişi makinelerin Bitcoin blok zincirinin güvenliğini zayıflatabileceğine inanıyor. Ancak uzmanların bu konuda ikiye ayrıldığı görülüyor. Bazılarına göre günümüzün çok ilkel kuantum bilgisayarları Blockchain’leri ve onların temelindeki kriptografiyi kıramazken, ufuktaki daha gelişmiş olanlar bu yeteneğe sahip olabilir.

Kuantum Bilgisayarlar

Haziran ayı gibi yakın bir tarihte Çin’deki bilim adamları, kuantumu kullanarak 1.120 kilometre mesafedeki bir şifreleme anahtarını değiştirebildiler ve bu, önceki en iyi deneme olan 1.000 kilometreyi aştı. Teknolojideki diğer gelişmeler, potansiyel olarak kullanıcıların internet dışındaki işlemleri yetkilendirebileceği anlamına gelebilir.

Kayıp parolalar açısından, teknoloji, şifrelenmemiş parolaları bulmak ve hatta bir hash’i tersine çevirmek için günümüzün en iyi makinelerinden daha fazla permütasyondan geçme yeteneğine sahip olacak.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.