7 Merkez Bankası ve BIS’ten Dijital Para Raporu

İlayda Peker

Yedi merkez bankasından oluşan bir grup ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), dijital para birimlerinin nasıl tasarlanması gerektiğini detaylandıran kapsamlı bir rapor yayınladı. Cuma günü yayınlanan 26 sayfalık rapor, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) “temel ilkelerini ve temel özelliklerini” özetliyor. Rapor Kanada Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası, Federal Rezerv, Sveriges Riksbank ve İsviçre Ulusal Bankası olmak üzere yedi merkez bankası ve BIS tarafından derlendi.

CBDC’ler Piyasaya Sürülecek Mi?

Merkez bankalarından hiçbiri bir CBDC piyasaya sürüp sürmeme konusunda bir karara varmadı, ancak bir CBDC’nin “merkez bankası kamu politikası hedeflerine katkıda bulunmak için” ihtiyaç duyacağı ortak ilkeleri ve temel özellikleri ana hatlarıyla belirlediler.

Öte yandan rapora göre, ödemelerde nakit kullanımı azaldı ve dijital ödemeler “muazzam bir şekilde” arttı. Bu nedenle merkez bankaları ve BIS, bir CBDC’nin, merkez bankalarının yaşamların daha büyük oranda dijitalleştirilmesi ile adım adım güvenli bir ödeme aracı sağlamaya devam etmesi için “önemli bir araç” olabileceğine inanıyor.

Bunların yanında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Teknoloji ödeme şeklimizi değiştirirken, merkez bankalarının da insanların paramıza olan güvenini koruma görevi var. Merkez bankaları, güvenilir ilkeleri belirlemek ve yeniliği teşvik etmek amacıyla merkez bankası dijital para birimlerinin araştırılmasına rehberlik etmek için yerel çabalarını yakın işbirliği ile tamamlamalıdır. Bu rapor, bu uluslararası işbirliğinin ikna edici bir kanıtıdır.” ifadelerini kullandı.

CBDC’nin Özellikleri

Rapora göre bir CBDC‘nin sahip olması gereken üç ilke bulunuyor:

  • Bir merkez bankası, bir CBDC yayınlayarak parasal veya finansal istikrardan ödün vermemelidir
  • Bir CBDC’nin mevcut para biçimleriyle bir arada olması ve bunları tamamlaması gerekecektir
  • Bir CBDC yeniliği ve verimliliği teşvik etmelidir

Bir CBDC’nin temel özelliklerine gelince de rapora göre bunlar, kullanım kolaylığı, düşük maliyet, dönüştürülebilirlik ve sürekli kullanılabilirliği içermeli.

Bunlara ek olarak İngiltere Bankası BIS komitesi başkanı ve Bank of England yönetici yardımcısı Jon Cunliffe, “Bu rapor, bu merkez bankaları grubu için ortak ilkeleri kabul etme ve uygulanabilir bir CBDC sistemi için gerekli olacağına inandığımız temel özellikleri belirleme konusunda gerçek bir adımdır. Bu merkez bankaları grubu, kendi yetki alanlarımızdaki CBDC’lerin durumunu ve tasarımını her birimiz keşfederken yolumuzu aydınlatmaya yardımcı olacak güçlü bir uluslararası fikir birliği oluşturdu.” ifadelerini kullandı.


Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance, Huobi ve OKEx’i Geride Bıraktı!

Sonraki Haber

Ekim Ayı BitMEX İçin Kabus Gibi Devam Ediyor

İlgili Haberler