6 Milyar Dolarlık Opsiyonları Sona Erdi Fakat Bitcoin (BTC) Düşüyor!

Fatih Uçar

Boğalar 31 Aralık’ta opsiyonların sona ermesiyle birlikte %90 daha yüksek bir açık pozisyona sahipti, ancak ayılar fiyatı 47.175 dolarda dengelemeyi başardı. Bitcoin‘in (BTC) fiyatı 26 gün boyunca 46.000 ile 52.000 dolar arasında hareket etti. Bugün de 52.000 dolar sınırı aşılamadı ve fiyat yazı hazırlandığı sırada 47.300 dolar seviyelerinde bulunuyor.

Bitcoin (BTC)

Büyük nominal 6,1 milyar dolarlık yıl sonu opsiyonlarının sona ermesine rağmen, fiyat düşüyor. Bu nedenle, 31 Aralık saat 08:00 UTC’de 47,175’lık fiyatın fiyat yapısında çok az değişiklik getirmesi şaşırtıcı değildi. Etkinliğin ardından 48.500 dolara olan %3’lük ralli bile kendini koruyamadı ve ayıların üstünlüklerinden vazgeçmek istemediklerinin sinyalini verdi.

Boğalar, yeni gelenler için borsalarda daha az kripto para bulunduğunu göz önünde bulundurarak, 24 saat içinde Coinbase‘den ayrılan 9.925 BTC‘yi olumlu bir tetikleyici olarak yorumlamış olabilir. Ayrıca, yılın ilk haftası son dört yıldır pozitifti ve Bitcoin sahipleri ortalama %18,5 kazanç elde etti. Boğaların tezini daha da desteklemek için, ABD borsasında işlem gören teknoloji şirketi MicroStrategy, 30 Aralık’ta bilançolarına 1.914 BTC daha ekledi. Olumsuz tarafta, Güney Kore borsalarının baskısı yerini aldı.

Bitcoin (BTC) Performansı

Aralık ayındaki %16 fiyat düşüşünün arkasındaki kısa vadeli düşüşten bağımsız olarak, Bitcoin üst üste üçüncü yıl hem ABD hisse senetlerinden hem de altından çok daha iyi performans göstermeye devam ediyor. Ancak bu performans, 31 Aralık’ın vade sonu fiyatının düşmesiyle birlikte her 48.000 ve daha yüksek alım (satın alma) opsiyon enstrümanının değersiz hale gelmesini önlemeye yetmedi. İlk bakışta, 4.0 milyar dolarlık alım (alım) opsiyonları 2.1 milyar dolarlık satım (sat) enstrümanlarından çok daha iyi performans gösterdi, ancak 1,9 çağrı-satış oranı aldatıcı çünkü Kasım’ın 57.000 dolarlık kapanışından gelen %16’lık fiyat düşüşü çoğu şeyi yok etti.

Bu nedenle, bu fiyatın altında işlem görüyorsa, Bitcoin (call opsiyonu) 50.000 dolardan satın alma hakkının bir değeri yoktur. Boğalar ve ayılar enstrümanları, 660 milyon dolarla beklenenden çok daha küçük bir rakamla gelen 31 Aralık Bitcoin opsiyonlarının sona ermesi için eşit bir şekilde yürüdü. Ancak, bahislerinin %85’i 47.000 dolar veya altına yatırıldığı için ayılar kontrolü ele geçiremedi. Bu tür veriler, 31 Aralık’ın sona ermesini neden boğaların yeniden ivme kazanma girişimi izlediğini kısmen açıklıyor.

2022’nin ilk haftası nihayet 3 Aralık’taki çöküşten bu yana hüküm süren hafif olumsuz hissi geri alabilecek mi? Ne yazık ki, Bitcoin opsiyon piyasalarına göre gidişatın değiştiğine dair bir gösterge yok.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Uzman Analist, Shiba Inu ve Dogecoin Hakkında 2022 Beklentisini Aktardı

Sonraki Haber

Mozilla Kripto Para Topluluğundan Tepki Aldı!

İlgili Haberler