500 Milyon Dolarlık BTC, ETH Ağına Geçti: Bu Ne Anlama Geliyor?

500 Milyon Dolarlık BTC, ETH Ağına Geçti: Bu Ne Anlama Geliyor?

Ortaya çıkan son bilgilere göre kripto analiz firması Messari, 500 milyon dolarlık Bitcoin’in (BTC), merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinde kullanılmak üzere Ethereum (ETH) ağında token’laştırıldığını tahmin ediyor. Ancak firmanın en son raporu, bu rakamın Bitcoin’in 216 milyar dolarlık piyasa değerinin sadece %0,3’ünü temsil ettiğini gösteriyor. Bu da Bitcoin’in Ethereum’a geçişini kolaylaştıran projelerin önemli bir değer yakalamak için bolca fırsat olduğu anlamına geliyor.

Bitcoin Token’laştırma Protokolleri

DeFi Pulse’a göre, popüler Bitcoin token’laştırma protokolleri olarak tanımlanabilecek WrappedBTC’de (WBTC) toplam kilitli miktar 453 milyon dolar iken ve RenVM’deki toplam kilitli miktarın 232.4 milyon dolar olduğu ifade ediliyor. Bu rakamlara göre WrappedBTC 9. en büyük DeFi projesi olarak yer alırken RenVM 10. en büyük DeFi projesi olarak yerini almış oluyor.

Öte yandan Ren geçtiğimiz ay kullanımda bir patlama yaşadı ve protokolde kilitlenen fonların değeri Ağustos başında 40.9 milyon dolardan yaklaşık %470 artış gördü. Ayrıca WBTC de geçtiğimiz ay 274 milyon dolar sermaye alarak kilitli fonlarının değerini %157 artırdı. Ek olarak Ağustos ayında, WBTC aracılığıyla tokenize edilen Bitcoin sayısı, piyasaya yeni sürülen BTC oranını kısa bir süre aştı ve DeFi alanında Bitcoin talebini artırdı.

Bunların yanında Messari’nin açıklamaların göre bu iki projeye ek olarak Keep Network de (tBTC) Bitcoin’in Ethereum ağına gelmesini sağlayan projelerden biri olarak kendisini gösteriyor. Her ne kadar Keep Network, ilk başta bir güvenlik sorunu yaşamış olsa ve iki gün sonrasında offline olmuş olsa da Messari’ye göre Keep Network bu açığı kapatıp tekrara online oldukta sonra DeFi ekosistemine büyük katkıları olacak.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.