367 Milyon Dolarlık BTC İşlemi 0.63 Dolara Gerçekleşti

İlayda Peker

Blockchain.com’dan elde edilen verilere göre, bir hesap 48.741 Bitcoin (BTC) transferi gerçekleştirdi. Bu rakam ,yazının yayına hazırlandığı sırada yaklaşık olarak 367 milyon dolar ya da ünlü isim Taylor Swift’in net değerine eşit…  Asıl önemli olan ise para transferini yapan kişi üçüncü tarafları işin içine katmayarak ve transferi BTC ile gerçekleştirerek yalnızca 0.63 dolar işlem ücreti ödedi.

İşlem Ücretleri

MMCrypto’nun kurucusu Christopher Jaszczynski, bu kadar düşük işlem ücreti ile bu kadar büyük bir transferin bankalar aracılığıyla gerçekleştirilemeyeceğini ifade etti. Jaszczynski’ye göre bu kesinlikle kutlanması gereken bir durum…

Bitcoin işlemlerinin anonim doğası sebebiyle bu transferi kimin yaptığını bilmiyoruz. Ancak bu büyük transferi bir kripto para borsasının gerçekleştirmiş olma ihtimali de mevcut. Örneğin, Ocak ayı ortasında kaydedilen 1,1 milyar dolarlık işlemin (124,946 BTC), kripto para borsası Bitfinex’in soğuk hava deposu ile bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştı.

Öte yandan bu zaman kadarki en büyük Bitcoin işlemi; bir borsanın değil şahsın gerçekleştirdiği 500.000 BTC’lik işlemdi. Günümüz fiyatlarıyla yaklaşık olarak 3.8 milyar dolara tekabül eden işlem 16 Kasım 2011 tarihinde gerçekleşmişti. Ayrıca toplam BTC arzının yüzde 2.4’ünün oluşturan bu rakamın ya da daha fazlasının gelecekte de transfer edilmesi beklenmiyor.

Blockchain veri sağlayıcısı Glassnode, Bitcoin ağına son 24 saat içinde 885.797 BTC’den (yaklaşık olarak 6.6 milyar dolar) fazla aktarıldığını tahmin ediyor. Ortaya çıkan verilere göre 23 Nisan’da madenciler 9.568 dolar değerinde ücret aldı. Bu her ne kadar bir gün önceki ücretlerin iki katına denk gelse de hala Bitcoin ile para transferi yapmanın maliyeti, bankaları aracılığıyla yapılan transferlerden çok daha düşük.

Kaynak: U.TodayTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Stabilize Coin Saga, Yatırımcıya Pasif Gelir Kazandıracak Ortaklığını Açıkladı

Sonraki Haber

Çin, Merkez Bankası Dijital Parası Test Merkezlerini Açıkladı

İlgili Haberler