2023, Kripto Girişim Yatırımları İçin Zorlu Bir Yıl Olabilir: Araştırma

İlayda Peker

Geçtiğimiz yıl, çok sayıda yüksek profilli erimeye ve ardından gelen FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) tsunamisine rağmen kripto girişim sermayesi için büyük bir yıldı. Ancak bir kripto araştırmacısı, fonların bu yıl o kadar kolay akmayabileceği uyarısında bulunuyor.

2023 ve Kripto Ekosistemi

Galaxy Research’e göre, girişim firmaları tarafından Web3 ve kripto girişimlerine yapılan anlaşma sayısı ve yatırım miktarı 2022’de 30 milyar doların biraz üzerindeydi

Galaxy’nin firma çapında araştırma başkanı Alex Thorn, 2021’deki 31 milyar dolarlık VC yatırımlarının sadece gölgesinde kalan “canavar bir yıl” olarak tanımladı.

Bununla birlikte, 5 Ocak tarihli bir raporda Thorn, makroekonomik ve kripto piyasası koşullarının 3. ve 4. çeyreklerde önemli yatırım düşüşlerine yol açtığını belirtti. Bu durum, makro ve kripto piyasası koşulları iyileşene kadar muhtemelen 2023’e kadar devam edecek.

Thorn, 2022 yılında 2.900 girişim anlaşması yapıldığını, ancak dördüncü çeyrekte son iki yılın en az anlaşmasının yapıldığını ve en düşük sermayenin yatırıldığını kaydetti.

Thorn, bu eğilimin devam etmesi halinde kripto ve Web3 firmalarının 2023 yılında fon toplamakta zorlanabileceğini öne sürdü:

Makro, parasal ve kripto varlık ortamı, ilgili herkes için zor bir yılın habercisi.

Şirket değerlemelerindeki düşüşün ve yatırımcılardan gelen daha katı taleplerin girişimciler için daha zor bir kaynak yaratma ortamı yaratacağını da sözlerine ekledi ve “Startup’ların 2023’te temel konulara, operasyonel giderleri azaltmaya ve gelir elde etmeye odaklanmaları gerekecek” diye devam etti.

ABD’nin Etkileri

Amerika Birleşik Devletleri’nin düzenleyici ortamının da etkileri olacaktır çünkü Amerika hala kripto startup ekosistemine hakim.

Rapora göre, geçen yıl tüm kripto girişim sermayesi anlaşmalarının %40’ından fazlası ABD merkezli bir startup’ı içeriyordu:

ABD’nin bu piyasalar için devam eden önemi ve lider konumu, ABD’li politika yapıcıların gelişmekte olan alan için kuralları ve düzenlemeleri netleştirmesi ve kodlaması için yeterli neden sağlıyor.

Ancak yatırımcı eğilimleri ve kripto piyasaları konjonktüreldir. Google ve Alphabet’in bağımsız büyüme fonu CapitalG’nin genel ortaklarından Gene Frantz, geçen ay Forbes’a verdiği demeçte 2023 yılsonu görünümünün ve manşetlerinin bugünkünden çok daha iyi görüneceğini söyledi:

Mevcut haber döngüsü zorlu olabilir, ancak sebat ve yenilikçilik, iyileşen ekonomik görünümle birleştiğinde, [risk sermayesi] sektörümüzü her zaman tanımlayan iyimserliği geri getirecektir.

Crunchbase de 5 Ocak tarihli bir raporunda, tüm sektörlerde girişim finansmanı için daha yavaş bir 2023’e işaret etti. 2022’de küresel girişim finansmanı 2021’e göre %35 düştü, ancak kripto sektörü yıl boyunca canlı kaldı ve gelecek yıl için bir umut ışığı sundu.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Digital Currency Group Varlık Yönetimi Birimini Kapatıyor

Sonraki Haber

Solana (SOL) Bir Haftada %40 Kazandı: Pump and Dump Mı Yaşandı?

İlgili Haberler