2022 Yılında Kripto Para Regülasyonları!

Fatih Uçar

Görünen o ki, kripto düzenlemesi ve politika yapımında yoğun bir yıla giriyoruz. Alex Tapscott’un daha önce belirttiği gibi 2021, birçok hükümetin ve yasa koyucunun nihayet blok zinciri teknolojisinin dönüşüm potansiyeline uyanmaya başladığı yıldı. Peki 2022 yılında bizi neler bekliyor?

2021 Yılı ve Kripto Para Düzenlemeleri

Gerçekten de kripto paraların küresel ana akım haline gelmesi ve artan piyasa değeri, iktidar temsilcilerinin bunu görmezden gelmesini zorlaştırdı ve birçok kilit yargı bölgesinde göze çarpan ekonomik, sosyal ve politik bir konu haline getirdi. Görünen o ki, kripto düzenlemesi ve politika yapımında yoğun bir yıla giriyoruz.

2021’de oldukça fazla düzenleyici dikkat çeken bir varlık sınıfı olan stablecoinler, bu yıl kesinlikle gündemdeki yerini koruyacak. Çoğu ülke için, sabit değerli kripto varlıkları, egemen dijital para birimlerine karşı rekabeti temsil edecektir. Amerika Birleşik Devletleri için kilit soru, Kongre’nin, Başkan’ın ve Finansal Piyasalar Çalışma Grubu’nun talep ettiği stablecoin‘lerle ilgili mevzuatla öne çıkıp çıkmayacağıdır.

2022 Yılında Kripto Para Regülasyonları

2021’de kripto politikası ortamının öne çıkan bir özelliği haline gelen kripto endüstrisinin siyasi seferberlik ve lobicilik çabalarının bu yıl ne kadar ileri gidebileceğini izlemek de heyecan verici olacak. Sektörün yeni keşfedilen siyasi nüfuzunun büyük bir testi, yakın zamanda geçirilen altyapı faturasının kripto ile ilgili hükümlerini değiştirme mücadelesi olacak.

Yakın zamanda yapılan kapsamlı bir ankete katılan pek çok sektör uzmanı, 2022’de Avrupa Birliği’nden önemli politika gelişmeleri bekliyor. Avrupa Komisyonu şu anda, esas olarak tüketici ve finansal istikrar risklerini azaltmaya odaklanan geniş kapsamlı bir çerçeve üzerinde çalışıyor. Bu çalışmalar devam etmekte olan dijital euro denemeleri ile birleştiğinde, AB’nin dijital varlık ekosisteminin birbirine bağlı çeşitli bölümlerine (CBDC‘ler, özel stabilcoin‘ler ve merkezi olmayan kripto para birimleri) ilişkin tutumlarını yakında daha kesin bir şekilde ifade edebileceğini gösteriyor.

Sonuç olarak, bu yıl Bitcoin politikası, kripto düzenlemesi ve dijital para birimi benimseme konusunda oldukça kilit öneme sahip.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bir Dev İsim Daha Metaverse’e Adım Atıyor!

Sonraki Haber

Ünlü Komedyen Joe Rogan: “Kripto Paralardan Umutluyum”

İlgili Haberler