2021 Yılında Yapılan Kripto ETF Başvuru Sayısı 23’e Ulaştı!

İlayda Peker

Bu hafta 2 Ethereum borsa yatırım fonu (ETF) başvurusu daha yapıldı. Böylece 2021 yılında yapılan ETF başvuru sayısı 23’e ulaşmış oldu.

Son İki Başvuru

VanEck ve ProShares, Ethereum‘a odaklanan kurumsal ürünler için planlarını açıklayan son iki firma oldu. 18 Ağustos’ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan başvurulara göre, VanEck bir “Ethereum Strategy ETF” başlatmayı amaçlarken, ProShares başvuruda bulunduğu ürününü “Ether Strategy ETF” olarak adlandırıyor.

Her iki ETF de, birleştirilmiş yatırım araçlarına ve ETH riskine sahip diğer borsada işlem gören ürünlere ek olarak ETH vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yaparak Ethereum’a yatırım yapmayı sağlamayı amaçlıyor. Fonlar, belgelere göre doğrudan Ethereum satın almayacak.

Bunlara ek olarak her iki firma da zaten Bitcoin ETF‘leri için başvuruda bulundu, ancak SEC hala konu ile ilgili karara varabilmiş değil ve dolayısıyla henüz herhangi birini onaylamadı. Bu ayın başlarında, Kryptoin 2021’deki 21. başvuruyu yaparak bir “Ethereum ETF Trust” başvurusunda bulundu. Dolayısıyla son iki firma ile birlikte 2021 yılı içinde yapılan ETF başvuru sayısı 23’e ulaşmış oldu.

ETH ETF Mi, BTC ETF Mi Önce Onaylanabilir?

ETF Store başkanı Nate Geraci Blockworks’e yaptığı açıklamada, “SEC’den gelen en son mesajlar göz önüne alındığında, bir Bitcoin vadeli işlem ETF’nin bir Ethereum vadeli işlem ürününden önce onaylanması çok muhtemel görünüyor.” sözlerini kullanmıştı.

Bu noktada Geraci açıklamalarına, “Bir Bitcoin vadeli ETF’sinin yıl sonundan önce onaylanabileceğini düşünmek mantıksız değil.” sözleri ile devam etti.

Bunlara ek olarak 10 Ağustos’ta yapılan açıklamalarda SEC Başkanı Gary Gensler’in doğrudan yatırım yapmak yerine kripto vadeli işlemlerine dayalı ETF’leri kabul etmeye daha açık olacağını ima ettiği ifade edilmişti.


Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Cardano Yorumları: ADA Fiyatı Uçuşa Geçti, İşte Takip Edilmesi Gereken Seviyeler

Sonraki Haber

Ethereum ETF Başvuruları Geri Çekildi! Bitcoin (BTC) İçin İyi Bir Gelişme Olabilir!

İlgili Haberler