2021 Yılında Kripto Endüstrisine Ne Kadar Giriş Oldu?

Fatih Uçar

Koca bir yılı daha geride bıraktık peki kurumsal talebin arttığı 2021 yılında kripto paralara ne kadarlık giriş oldu? 2021 yılının değerlendirmesini veriler ışığında yapıyor, 2022 beklentilerini ele alıyoruz. Hazırsanız 2021’in verilerine başlayabiliriz.

2021 Yılında Kurumsal Talep

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi dijital varlıklara olan talep, değişken ve genellikle öngörülemeyen bir boğa piyasası sırasında artmaya devam ettiğinden, kurumsal kripto para fonları 2021’de rekor girişler çekti. Salı günü yayınlanan en son CoinShares verilerine göre, kripto yatırım ürünleri, 2020’de 6,8 milyar dolardan yıl boyunca 9,3 milyar dolarlık giriş kaydetti. Bitcoin fonları geçen yıl 6,3 milyar dolarlık sermaye çekerken, Ethereum ürünleri yaklaşık 1,4 milyar dolarlık giriş gördü. Çok varlıklı fonlar da popülerdi ve yatırımcı sermayesinde 775 milyon dolar çekti.

Bir önceki yıl piyasaya çıkan 24’e kıyasla, 2021’de toplam 37 yatırım ürünü piyasaya sürüldü. Özellikle, yatırım ürünlerine dahil edilen kripto varlıkları, önceki yıl dokuzdan 15’e çıktı. Grayscale, Pazartesi itibariyle yönetim altındaki 43,5 milyar dolarlık varlıkla en büyük kripto varlık yöneticisi olmaya devam ediyor. Diğer multi-milyar dolarlık varlık yöneticileri arasında 3iQ, 21Shares, ETC Group, Purpose ve ProShares yer aldı.

2021 Yılında Ciddi Büyüme Yaşandı

Muazzam volatiliteye rağmen, kripto para birimleri 2021’de hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıların piyasaya katılmasıyla daha geniş bir genel kabul gördü. 2021, kriptonun multi trilyon dolarlık bir varlık sınıfı haline geldiği ve onu fon yöneticilerinin ve aile ofislerinin radarına soktuğu yıl oldu.

Yıl boyunca, Kuzey Amerikalı yatırımcılara önde gelen dijital varlığa anında maruz kalma imkanı sunan Kanada’daki Purpose Bitcoin ETF de dahil olmak üzere bir dizi BTC borsasında işlem gören ürün piyasaya çıktı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyiciler, 2021’de vadeli işlemlere bağlı birkaç Bitcoin ETF’sini de onaylayarak daha geniş kurumsal kabulün kapısını açtı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, Şubat ayı başlarında NYSE Arca ve Grayscale’den bir çift fiziksel destekli Bitcoin fonu hakkındaki kararını vermesi bekleniyor.Total
42
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Amerika’nın Eski First Lady’si Bitcoin’in 13. Yaşını Kutladı!

Sonraki Haber

Vitalik Buterin, ETH 2.0 Gecikme Söylemlerine Yanıt Verdi

İlgili Haberler