2020’nin İlk Çeyreği Madenciler İçin Nasıl Geçti?

İlayda Peker

Bitcoin madencilik donanım üreticisi Canaan karında büyük bir artış görmesine rağmen, 2020’nin ilk çeyreğinde 5,6 milyon dolar net zarar kaydetti. Şirketin yeni yayınladığı mali raporuna göre, brüt karı 2019’un ilk çeyreğinden bu yana %417 artarken, toplam net gelirler %44 arttı.

Büyük Kayıplar

Dün yayınlanan bir rapora göre madencilik donanım üreticisi Canaan yılın ilk mali çeyreğinde 5,6 milyon dolar zarar etti. Şirket tarafından yayınlanan finansal sonuçlar 31 Mart ile sona eriyor ve hem faaliyetleri hem de finansal olayları içeriyor.

Bunun yanında her ne kadar Canaan’ın 2020’nin ilk çeyreğindeki zararı 39.9 milyon yuan olsa da 2019’un ilk çeyreğindeki 67.9 milyon yuan’lık zarar ile karşılaştırıldığında bir düşüş yaşandığı görülüyor.

Öte yandan şirketin toplam net geliri, geçen yılın aynı dönemine göre %44,6 oranında artarak 68.3 milyon yuan’a ya da bir başka deyişle 9.6 milyon dolara yükseldi. Yani gözle görülür büyük bir artış kaydedilmiş oldu. Şirket, 2019’un ilk çeyreğinde 67.9 milyon yuan net gelir bildirdi.

Bunlarla birlikte Canaan baş finans sorumlusu Quanfu Hong, “Artan makroekonomik belirsizliklerle karşı karşıya kalmamıza rağmen, 2020 yılının ilk çeyreğinde beklenenden daha iyi finansal sonuçlar elde etmek için büyüme ivmemizi sürdürdük.” ifadelerini kullandı.

Karda Artış Var

Şirket raporunda Hong, Canaan’ın net gelir artışının, satılan toplam bilgi işlem gücünün ve son çeyrekte arazi başına ortalama satış fiyatındaki artışın doğrudan bir sonucu olduğunu açıkladı.

Canaan’ın CEO’su ve başkanı Zhang Nangeng’in açıklamalarına göre, bir kazanç çağında madencilik piyasasındaki genel durum geçen yıl “çok iyi” değil. Bu yüzden şirket madencilik donanımının fiyatını %50’den fazla düşürdü.

Kaynak: NewsbtcTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 23 Mayıs 2020

Sonraki Haber

Önemli Kurumlardan Önemli İsimler Kriptolara İçin Toplanıyor

İlgili Haberler