2020’de Kriptolarla İlgili Suçlar %50’den Fazla Azaldı!

İlayda Peker

Blockchain güvenlik firması CipherTrace’e göre, kripto para sektörünü hedefleyen suçlar 2020’de yarıdan fazla azaldı. Firmanın 2020 kripto para birimi suçu ve kara para aklamayı önleme raporu, kripto para hırsızlığı, korsanlık ve dolandırıcılıktan kaynaklanan kayıpların 2020’de %57 düşüşle 1,9 milyar dolara gerilediğini ortaya çıkardı. Aynı rakam 2019’da 4,5 milyar dolara ulaşmıştı.

Suç Oranları Düşüyor

CipherTrace, PlusToken Ponzi gibi “devasa dolandırıcılıkların” son iki yılda kripto suçuna hükmettiğini ve bu dolandırıcılığın 2,9 milyar doları netleştirdiğini söyledi. 2020’de, WoToken adlı bir projenin arkasındaki kötü niyetli kişiler benzer bir plan ile yatırımcıları 1,1 milyar dolar dolandırdı ve bu da yılın başlıca suç hacminin %58’ini oluşturuyordu.

Öte yandan rapor, dolandırıcılığın baskın kripto para birimi suçu olduğunu, ardından hırsızlık ve fidye yazılımının geldiğini ortaya koydu. CipherTrace’in CEO’su Dave Jevans Reuters’a yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

Merkezi borsalara yönelik saldırılardan kaynaklanan hırsızlıklar, bu finans kurumları olgunlaştıkça ve daha güçlü güvenlik önlemleri aldıkça azalmaya devam ediyor.

Merkezsiz Finansta Artış Var

Ancak 2020, çoğunluğu “rug pulls” olan merkezi olmayan finansla (DeFi) ilgili suçlarda bir artış gördü. Bu, bir token’ın sebepsiz yere şişirildiği ve sonrasında içerik oluşturucuların ve ilk yatırımcıların istediklerini almasından sonra fişin çekilmesi şeklinde yorumlanabilir.

Yapılan açıklamalara göre DeFi alanındaki yatırımcılar çok dikkatli olmalı çünkü 2020 yılındaki dolandırıcılık girişimlerinin çok büyük bir kısmını DeFi ekosistemi oluşturdu.

Ayrıca raporda DeFi alanının büyümesi ile dolandırıcılık girişimlerinin daha tehlikeli hale geldiğine de değinildi.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BIS Genel Müdüründen Önemli Kripto Para Açıklamaları

Sonraki Haber

Günün Yıldızları: Bitcoin (BTC) ve Dogecoin (DOGE)

İlgili Haberler