“2020 Yılında IPO’ları Daha Çok Göreceğiz”

İlayda Peker

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, ilk halka arzların (IPO’lar) 2020’de kripto para birimi ve Blockchain alanında daha yaygın hale geleceğini öngörüyor.

Dün 23 Ocak’ta Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Garlinghouse, Ripple’ın kendisinin, halka açık bir iş kurma arayışındaki firmalardan biri olacağını ima etti ve şu ifadeleri kullandı:

“Önümüzdeki 12 ay içinde kripto / Blockchain alanındaki IPO‘ları daha çok göreceksiniz. Biz de ilk ya da son olmayacağız, ama öncü olmamızı bekliyorum… Bu şirketimiz için doğal bir evrim.”

Doğal Evrim

Halka arz, özel bir şirketin hisselerini yeni bir hisse senedi şeklinde halka sunma süreci olarak tanımlanıyor. Kripto para birimi endüstrisi bir süre enerjilerini, geleneksel bir halka arzda yer alan hantal yasal ve düzenleyici süreçlerin çoğunu bulundurmayan genç, yenilikçi firmalar için alternatif bir düzenleme modeli olarak gelişen ilk madeni para tekliflerine (ICO) odakladı.

Ancak sonrasında bazı dolandırıcılık olayları ve düzen eksikliği sebebiyle güven kaybeden ICO piyasası 2019 yılında neredeyse tamamen bitti. Bu durumda ICO’ların yerine şirketlerin IPO’ları tercih etmeye başlamasına sebep oldu. Ancak yine de daha önde yaşanan olayların etkisi devam ediyor.

Ancak Garlinghouse’un yaptığı son açıklamalar endüstrinin en büyük oyuncularının bu yıl IPO düzenlemeye başlayacağını gösteriyor ve bu durumda Ripple da öncü olmayı hedefliyor.

SEC Uyumlu Token Satışları

Ancak IPO’ların yanı sıra bazı şirketler Amerika Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) ile uyumlu olarak token satışı yapmayı seçiyor. Örneğin Blockstack bu tercihi yapan firmalar arasında yer alıyor.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Dünya Ekonomik Forum’u, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri İçin Rehber Hazırladı

Sonraki Haber

“Merkez Bankaları, Dijital Para Birimleri Konusunda Ciddi Araştırmalar Yürütüyor”

İlgili Haberler