2020 Ethereum’a Yaradı: ETH Ağında Rekor Üzerine Rekor

İlayda Peker

Ethereum (ETH) ağındaki bilgi işlem gücü miktarı, Blockchain’deki önemli ölçümlerde haftalarca yaşanan volatilitenin ardından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Ethereum Hashrate’i

On-chain analiz sağlayıcısı Glassnode’un verilerine göre, Ethereum hasrate’i, 6 Ekim’de saniyede 250 terahash (TH / s) ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve Ocak ayından bu yana %80’lik bir artış gerçekleştirmiş oldu. Glassnode, bu yıl DeFi projelerini çevreleyen heyecandaki artışın daha yüksek işlem ücretlerine yol açmasının, metriğin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasına katkıda bulunmuş olabileceğini bildirdi.

Ek olarak, kripto madencilik havuzu F2Pool’dan gelen veriler, şu anda Bitcoin (BTC) yerine Ethereum madenciliği yapmanın üç kat daha karlı olduğunu gösteriyor.

Mevcut geliri belirleyerek ve güç maliyetini düşürerek madencilik karlılığını hesaplayan F2Pool, BTC Antminer S19 Pro madencilerinin 24 saat içinde 4,33 dolar kar elde edebileceğini, GTX TitanV 8 kartlarını kullanan ETH madencilerinin ise aynı süre içinde 15,56 dolar kar elde ettiğini ifade ediyor. Dolayısıyla ETH madenciliği, BTC madenciliğinden %259 daha karlı.

Öte yandan F2Pool tarafından izlenen madencilik teçhizatlarından altısı, Ethereum madencilerinin günlük 10 dolardan fazla kar elde ettiğini gösterirken Bitcoin’de bu teçhizatlardan yalnızca 2’si 4 doalrın üzerinde kar getiriyor.

Hashrate’in Önemi

Hashrate, bir Blockchain’in sağlığını ve güvenliğini belirlemede önemli bir ölçüt olarak karşımıza çıkar ve ağın hesaplama gücünü ölçer. Ethereum hashrate’inin tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın olduğu en son Ağustos 2018’de metrik 246 TH/s’ye ulaşmıştı. Bununla birlikte token’ın fiyatı o yıl Aralık ayına kadar 400 dolardan 100 doların altına düştü.

Bunlara ek olarak ETH ağının farklı metrikleri de madencileri BTC’den Ethereum madenciliğine yönlendirebilir. Örneğin; DeFi’deki artış stablecoin büyümesiyle birleştiğinde, Ethereum Blockchain’indeki işlem ücretlerini 3. çeyrekte tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı. Glassnode’dan gelen veriler, Ethereum madencilerinin Eylül ayında yalnızca işlem ücretlerinden 166 milyon dolar kazandığını gösteriyor. Buna karşılık Bitcoin madencileri aynı dönemde ücretlerden yalnızca 26 milyon dolar kazandılar.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Yeni Bitcoin (BTC) Adresleri 2 Yılın Rekorunu Kırdı, Sebep Çok İlginç!

Sonraki Haber

Korkunç Tablo: Bu Token’lar %10’un Üzerinde Değer Kaybetti

İlgili Haberler