Kriptolarla Gerçekleşen Suç Faaliyetleri Tüm İşlemlerin %1’inin Altında

İlayda Peker

Kripto para birimleri kullanılarak gerçekleştirilen suç faaliyetlerinin önlenmesi önümüzdeki on yılda da kolluk kuvvetlerinin gündeminde yer alacak gibi görünüyor. Yapılan açıklamalara göre bu suç faaliyetlerini, yasadışı uyuşturucu, kara para aklama, kimlik hırsızlığı, terörizm finansmanı, fidye ve ateşli silahlar gibi birçok alanı kapsıyor.

Kriptolar ve Suç Faaliyetleri

Özellikle kripto para karşıtlarının sürekli savundukları bir konu var: Kripto para birimleri özellikle siber suçlar olmak üzere çeşitli suç faaliyetlerinde sıklıkla kullanılıyor. Ancak bu görüş öne sürülürken unutulan ya da göz ardı edilen başka bir durum var: Nakit bahsi geçen faaliyetlerde çok daha sık kullanılıyor…

Chainalysis yakın zamanda bu konuyla ilgili bir rapor yayınladı ve 2019 yılında suç faaliyetlerinin toplam kripto para piyasasının %0.8’ini oluşturduğunu ortaya koydu. 2018 yılında bu oran %0.4’tü. Dolayısıyla bir yılda bu oranın iki katına çıktığı görülüyor. Ancak hala tüm kripto para işlemlerinin %1’inden daha azını suç faaliyetlerinin oluşturduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Blockchain analiz şirketi Bloxy’nin kurucu ortağı ve CEO’su Dean Karakitsos konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Crypto Crime Report (Kripto Suç Raporu), darknet pazarlarının kullanıcılar açısından boyutunun nasıl hesaplandığı konusunda açık bir yöntem belirlemiyor. Varsayımlar, darknet’in genel olarak oradaki tüm işlemlerin yasadışı olduğu ve kripto para birimleri kullanan suçlular arasında gerçekleştiği bir pazar olduğunu destekliyor. Bu da Kara kutu yaklaşımı olarak nitelendiriliyor.

“Teröristler Şifreleme, Darknet ve Kripto Para Birimlerini Nasıl Kullanıyor?” adlı raporunda Nikita Malik, teröristlerin bu varlıkları kendi yararlarına nasıl kullandıklarına dair önemli eğilimleri vurguluyor. Teröristler, propaganda ve konum verileri de dahil olmak üzere yeni üyeleri bünyelerine katmak amacıyla araçları gizlemek için şifreleme kullanır. Kripto para birimi daha sonra terör planını gerçekleştirmek için fon yaratma faaliyetleri yürütürken tespitten kaçınmak için kullanılıyor.

Nakit ve Suç Faaliyetleri

Aslında kripto para birimlerinin, Blockchain teknolojisi ile izlenmesinin çok kolay olması oranın bu kadar düşük olmasını sağlıyor. Her ne kadar kripto para birimlerinin suç faaliyetlerine sürekli konu olduğu ifade edilse de aslında nakde bu gibi olaylarda çok daha fazla kullanılıyor.

Nakdin takibini yapmak kripto paraların takibini yapmaktan çok daha zor. Çünkü herhangi bir kişi nakde ulaştıktan sonra o nakdi elden kime verdiğini bilmek tahmin edebileceğiniz çok da kolay değil.

Tüm bu bilgilere bakıldığı zaman aslında kripto para birimlerinin suç faaliyetlerinde kullanım oranlarının normalin altında görülüyor. Tabii ki hiç bir para biriminin suç faaliyetlerinde kullanılmasını kimse istemez. Ancak maalesef suç faaliyetleri günümüz dünyasının kötü bir gerçeği ve maalesef bu faaliyetlerin finansmanı bir şekilde gerçekleşiyor…Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

“Amerika Dijital Dolar Konusunda Elini Çabuk Tutmalı”

Sonraki Haber

İddia: “Doktor Babalar” Hedef Alınarak Dolandırıcılık Yapıldı

İlgili Haberler