2019 Yılı Vaatleri Gerçekleştirebildi Mi? Peki, 2020 Nasıl Olacak?

İlayda Peker

Bundan bir yıl önce 2018 senesi biterken herkesin 2019 yılından büyük beklentileri vardı. Çok para kazanmak isteyenler, evlenmek isteyenler, dünya barışı dileyenler, aşkı bulmak isteyenler, istifa edip kendi işini kurmak isteyenler ve tabii ki yatırımlarının yüksek kazanç getirmesini bekleyenler…

Diğer dileklerinizin 2019 yılında gerçekleşip gerçekleşmediğini bilmiyorum. Ancak 2019 yılının kripto para yatırımcıları için beklentileri gerçekleştirip gerçekleştirmediğine bir göz atabiliriz…

Bitcoin Yatırımcıları %100 Kazandı

30 Aralık 2018 tarihinde Bitcoin yaklaşık olarak 3.830 dolar seviyesinden işlem görüyordu. 30 Aralık 2019’a yani günümüze baktığımızda ise lider kripto para biriminin 7.440 dolar seviyesinden işlem gördüğünü ifade edebilirim. Yani bir yıllık süreçte Bitcoin’in fiyatını 2 katına çıkardığını görüyoruz.

Bunun yanında Bitcoin fiyatının yıl içinde 14.000 dolar seviyesine kadar ulaştığı göz önünde bulundurulursa aslında fiyatın neredeyse 4 katına çıktığını rahatlıkla dile getirebilirim. Ayrıca 2019 yılı yalnızca fiyat açısından değil benimsenme ve gelişme açısından da Bitcoin için iyi bir yıl oldu.

Öncelikle devlet başkanları, aralarında her ne kadar olumsuz tavır sergileyenler de olsa, hem Blockchain teknolojisini hem Bitcoin’i gündem maddesi haline getirdi. Özellikle Bitcoin’in altında yatan teknoloji Blockchain hakkında birçok adım atıldı. Ülkemiz de dahil olmak üzere birçok hükümet, gelişmelerden geri kalmamak adına gelecek planlarında Blockchain’e yer verdi.

Öte yandan 2019 yılında Bitcoin ile ilgili düzenleyici tavrın netleşmesi bekleniyordu. Ancak her ne kadar çok tartışılsa, gündeme gelse ve kripto para birimleri ile ilgili yasa tasarıları hazırlansa da beklediğimiz netlik sağlanamadı.

Altcoin’ler Ne Durumda?

2019 yılının altcoin’ler için kabus tadında geçtiğini ifade edebilirim. Aslında özellikle piyasa değeri açısından ilk onda yer alan çoğu altcoin önemli gelişmeler yaşadı. Ancak bu gelişmeler diğer yıllarda olduğu fiyat üzerinde etkisini gösteremedi.

Özellikle 2018 yılı ve daha öncesinde en ufak bir gelişmede fiyatlarda hareketlenmeler görülürdü. Ancak artık kurulan ortaklıklar, atılan geliştirme adımları ve yeni girişimler fiyatı eskisi gibi etkilemiyor. Bu durum aslında piyasanın olgunlaşmaya başladığını gösteriyor. Çünkü her nasıl olumlu olaylarda fiyat anlık olarak artış sergilemiyorsa, olumsuz durumlarda da anlık düşüşler yaşanmıyor.

Örneğin, piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para konumunda bulunan Ethereum geçtiğimiz yıl 30 Aralık’ta 140 dolar seviyesinden işlem görüyordu. Yazının yayına hazırlandığı sırada ise 136 dolardan işlem görüyor. Ancak Ethereum yıl içinde gerçekten güzel gelişmeler yaşadı ve toparlanmalar sergiledi. Ama yıl sonuna gelindiğinde küçük de olsa bir kayıpla yılı kapatıyor gibi görünüyor.

Tabii ki Etheruem yanı sıra Ripple da kötü bir yıl geçirdi. Hatta Ripple yatırımcıları artık ümitlerini kesti. Çünkü Ripple uluslararası ödemelerde çok fazla büyük şirketle ortaklık kurdu ve dünya genelinde büyük transferlerde Ripple teknolojisi ve XRP kullanılmaya başladı. Ancak bunun Ripple fiyatına hiçbir yansıması olmadı. Ripple’ın 30 Aralık 2018 fiyatına baktığımıza 0.369 dolar seviyesinde olduğunu görüyoruz. Tam olarak bir yıl sonra ise XRP, 0.198 dolar seviyesinden işlem görüyor. Dolayısıyla Ripple yatırımcılarının ümitlerini kesmesine ben hak veriyorum. Yine de “kripto paranın değeri fiyatla ölçülmez” diyerek Ripple’ın ödeme sistemleri adına attığı adımları memnuniyetle takip ettiğimi belirtmek isterim…

Genel Görünüm

Kurumsal yatırımcıların hala kripto para birimleri konusunda çekimser hatta biraz da korkak davrandıklarını görüyoruz. Geleneksel piyasalarda, kurumsal yatırımcıların piyasada olması güveni arttıracağı için bireysel yatırımcıların da piyasaya girmesi kolaylaşır. Ancak kripto para piyasasında tam tersi bir durum yaşandığını ve bireylerin daha korkusuzca yatırımlarını gerçekleştirdiğini ifade edebilirim. Bu durumun da, kripto para birimlerinin finansal özgürlüğü kişinin kendisine vermesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Bireyler, kendi paralarının kontrolü ellerinde olsun isterler. Ancak büyük firmalar o kadar büyük yatırımları bir güvence olmadan riske atmak istemezler. Yani aslında şirketler, bireylerden daha bağımlı yaşarlar…

Öte yandan 2019 yılının en önemli olaylarından birisi muhtemelen Facebook’un Libra projesinin whitepaper’ını açıklaması oldu. Sosyal medya devinin bu adımından sonra hem hükümetler hem büyük şirketler Facebook’u adeta eleştiri yağmuruna tuttu. Hatta sırf düzenleyicilerden alınan tepkiler sebebiyle Libra Topluluğu’ndan ayrılan şirketler oldu. Ancak Libra her şeye rağmen yoluna emin adımlarla devam ettiğini, yakın zamanda paylaştığı ikinci yol haritası ile kanıtladı…

Ayrıca Çin devlet başkanı Xi Jingping’in Blockchain konusunda yaptığı olumlu ve yapıcı açıklamalar, deyim yerindeyse tüm ülkeleri harekete geçiren fitili ateşlemiş oldu. Jingping’in açıklamalarının ardından birçok ülke hem merkez bankası dijital para birimi hem de Blockchain teknolojisi üzerinde çalışmaya başladıklarını dile getirdi.

Tüm bunlara bakıldığı zaman adeta bir insan hayatı gibi kripto para piyasasında da 2019 yılı boyunca inişler ve çıkışlar yaşandığını görüyoruz. 2020 yılı da her zaman olduğu gibi inişli çıkışlı bir yıl olacak. Ancak kripto para ekosisteminin, kripto para birimlerinden bu yıl beklentisi geride bıraktığımız yıldan çok daha büyük.

Gerek küresel ekonominin kötüye gitmesi, gerek ABD’nin finansal durumunun içinden çıkılmaz bir hal almaya başlaması, gerek Brexit olayı, gerekse de Bitcoin yarılanması sebebiyle kripto para birimleri için 2020 yılının 2019 yılından daha iyi geçeceğini düşünüyorum… Çünkü her ne kadar küresel anlamda bir kriz kapıda olsa da insanlar güvenli liman varlıklarına akın edecekler ve bu kriz durumunu fırsata çeviren birçok kişi olacak…

Herkese bol kripto paralı, bol gelişmeli, bol kazançlı bir 2020 diliyorum…Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Libra Başarısız Mı Oldu?

Sonraki Haber

BTC/USD Teknik Analizi, Bitcoin Fiyat Tahmini

İlgili Haberler