• BITCOIN
  43320,244
  % -0,09
 • ETHEREUM
  849.57
  % -0,83
 • BITCOIN CASH
  1219.66,160
  % -0,43
 • XRP
  1.31
  % 0,96
 • LITECOIN
  260.78
  % -0,32
 • STELLAR
  0.320263
  % 0,26
 • CARDANO
  0.221641
  % 0,80
 • BINANCE COIN
  89.96
  % -0,41

Bitcoin Ezber Bozar

Bitcoin Ezber Bozar

Bitcoin Nedir?

Eğri oturup doğru konuşalım, ezbere dayalı bir eğitim sistemimiz var. Bunun birçoğumuzda bıraktığı kötü etkisi yeni bir kavramla karşılaştığımızda ne olduğunu anlamaya çalışmaktan çok tanımını ezberlemeye yönelmemiz. 

 

bitcoin-oxford-sozluk-tanimi-nedir
Oxford Sözlüğünde Bitcoin Tanımı

 

Bitcoin bundan birkaç yıl önce hayatımızda olmayan yepyeni bir kelime. Sözlüklerden, 10 soruda bitcoin benzeri WEB sayfalarından ya da vikipedi‘den bulabileceğimiz tanımlar belki sokakta birisi size mikrofon uzatıp “bitcoin nedir” diye sorduğunda rezil olmadan cevap vermenizi sağlayacak ama sizi asla bitcoin uzmanı yapmayacak.

Bunu aklımızdan çıkarmadan farklı kaynakların birkaç cümleye sıkıştırmak için emek harcadığı bitcoin tanımlarına bir göz atalım:

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Üretilir? – MelihGuney.com Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Bitcoin – Açık kaynak P2P dijital para – Bitcoin.org Bitcoin, yaratıcı bir ödeme ağı ve yeni bir para birimidir.

Bitcoin nedir? – Btcturk.com Bitcoin tamamen dijital bir para birimi, ödeme sistemi ve merkezi olmayan bir mutabakat ağıdır.

Vikipedi Bitcoin Başlığı Bitcoin (sembolü: ฿, kısaltma: BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir.

Bitcoin Nedir, Nasıl Çalışır? – Mesut ile Guvenlik Maceralari Bitcoin 2008 yılında, Satoshi Nakamoto tarafından yazılan manifesto ile duyurulan, 2009 yılının başında da işlevsel hale gelen, ilk sanal para birimi ve protokolün ismidir.

Bitcoin nedir, ne işe yarar? – Chip Online En basit tanımıyla, herhangi bir merkez bankası veya benzeri resmi bir kuruluşla ilgisi olmayan dijital bir para birimi.

Ekşi Sözlük İlk Bitcoin Entrysi Son iki haftadir paritesi 6-8 dolar arasinda seyreden, bugun 8.35 olmus para birimimiz. (disq, 26.05.2011)

Bitcoin nedir nasıl çalışır? – Bitcoinhaber.net Temelinde Bitcoin sayısal bir dosyadan başka birşey değildir.

Levent Kurt – Kripto-Para Bitcoin Finansal Özgürlüğün Eşiğinde Bitcoin; merkezi olmayan, yani bir banka, finans kurumu, hükümet veya bir şirket tarafından yönetilmeyen ve geliştirilen Bitcoin protokolü çerçevesinde çalışan, eşten-eşe (P2P/peer-to-peer) bir djital ödeme sistemidir.

Coin Türk Bitcoin, mevcut finansal sistemin ısrarla görmezden gelmeye çalıştığı ancak başaramadığı yeni bir deneysel teknolojidir!

Bitcoin Rehberi – Coinkolik Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilmiş, herhangi bir üçüncü parti hizmetine gerek kalmadan, eşler arasında para transferini mümkün kılan bir elektronik para sistemidir. Daha önceki dijital para girişimlerinden farklı olarak, Bitcoin’de eşler arası ağ aracılığıyla işlemler onaylanır ve bu sayede mükerrer (tekrarlı) harcamaların önüne geçilmiş olur.

Bitcoin Türkiye Bitcoin, deneysel olarak başlatılmış dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insana kolayca ödeme yapmayı sağlayan sanal bir para birimidir. Bitcoin teknolojisi, noktadan noktaya dağıtımlı bir ağ üzerinde çalışır. Böylece merkezi bir kuruluşa ihtiyaç kalmaz. Para oluşumu ve transfer işlemleri ağ üzerinde kollektif olarak gerçekleşir. Bitcoin ayrıca bu para biriminin oluşmasını sağlayan yazılımın da adıdır.

Tane Tane Bitcoin – Bitcointalk Forumu Bitcoin sistemi dediğimiz şey sadece bir hesap defteri. Excel deki hesap tablosu gibi düşünebilirsin. Herkesin bir adresi ve yanında kaç bitcoin’e sahip olduğu yazılı.

What is Bitcoin – Coindesk Bitcoin is a form of digital currency, created and held electronically.

Dr. Abdurrahman Çakracıoğlu – Kripto Para Bitcoin – Sermaye Piyasası Kurulu Araştırma Dairesi  Bitcoin heryerde, herkese anında ödeme imkanı sunan, merkezi olmayan dijital kriptoparadır. Bitcoinler satın alınabilir, satılabilir ve diğer para birimleriyle takas edilebilirler. Bitcoin kabul edilebilir bir seviyede gizlilik ve anonimlik sağlar. Bitcoin kullanıcıları gizli anahtarlarıyla, bitcoin ağındaki işlemlerinin sahipliğini ispatlar ve kendilerine ait değeri harcayabilir, yeni sahibine transfer edebilirler.

Son söz bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto‘nun

Satoshi Nakamoto – Bitcoin: Eşten-eşe Elektronik Nakit Ödeme Sistemi Güvene dayalı olmayan bir elektronik transfer sistemi.

 

Türkiye’den ve Dünyadan Bitcoin haberleri