2016 Hack’indeki Bitcoin’ler Hareket Etti! Fiyat Etkilenir Mi?

2016 Hack’indeki Bitcoin’ler Hareket Etti! Fiyat Etkilenir Mi?

Bir banka soygununda çalınan paraların izini takip etmek, Bitcoin ve kripto para dolandırıcılıklarında kaybolan paraları takip etmekten çok daha zor. Bilgisayar korsanları mixer hizmetlerini ya da gizlilik teknolojilerini kullanmadığı sürece, borsalardan ve insanlardan çalınan paraların Blockchain’den takibi oldukça kolay. Bunun en son örneğini ise 2016 yılında Bitfinex’te çalınan fonların takibinin hala yapılabiliyor olmasında görüyoruz.

2016’da Çalınan Fonlar

Gelişmiş bir Blockchain izleme/analiz sistemi olan Whale Alert’e göre, 2016 Bitfinex hack’iyle bağlantılı adreslerden iki işlem gerçekleştirildi. Şirket, bu bilgileri 24 Temmuz’da Twitter üzerinden paylaştı. Bu bilgilere göre toplamda, bilgisayar korsanlarının adreslerinden yaklaşık 5 milyon dolarlık Bitcoin “bilinmeyen bir cüzdan”a taşındı.

Öte yandan bu kripto paralarla ne yapıldığı belli değil. Ancak bunların karıştırılması, daha sonra OTC platformları, borsalar veya diğer platformlar üzerinden tasfiye edilmesi güçlü bir olasılık olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu durumun Bitcoin fiyatını olumsuz etkileyebileceği de ifade ediliyor.

PlusToken Olayı

Yapılan açıklamalara göre her ne kadar işleme konu Bitocin’lerin fiyatı düşürme ihtimali olduğu ifade edilse de aslında 5 milyon dolarlık Bitcoin piyasa için çok büyük bir rakam değil.

Öte yandan fiyat konusunda Bitfinex hack girişimine hareket eden Bitcoin’lerden daha endişe verici olan bir başka hack girişimi var: PlusToken hack’i. Çünkü dolandırıcılık girişiminin arkasındaki isimler Haziran ayında çok büyük miktarda Bitcoin işlemi gerçekleştirerek yatırımcıların endişe duymasına sebep olmuştu.

DTC Capital’ın başkanı Spencer Noon da bu toplu transferlerden bahsetti ve şu ifadeleri kullandı:

Bu hafta şu PlusToken fonları borsalara ve karıştırma hizmetleri için yeni adreslere geçti: 22 bin BTC (203 milyon dolar) – 789 bin ETH (183 milyon dolar) – 26 milyon EOS (68 milyon dolar) – 20 milyon XRP (4 milyon dolar). Büyük soru: Kripto para piyasaları bu hacmi emebilir mi yoksa daha düşüş başlar mı?

Bu fonlar henüz kripto para piyasasını etkilememiş olsa da üçüncü ve dördüncü çeyrekte de bu tehlike devam ediyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.