20.000 Dolar Mı, 100.000 Dolar Mı: Bitcoin (BTC) İçin Hangisi Daha Olası?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatında geçtiğimiz yılda bugüne ciddi bir artış yaşandı. 2020 Mart ayında tüm piyasalarda görülen büyük düşüş sonrasında 3.800 dolara kadar gerileyen Bitcoin fiyatı 2021 yılında 64.900 dolara kadar yükselerek deyim yerindeyse muhteşem bir grafik çizdi. Her ne kadar Mayıs ayında bir düzeltme yaşanmış olsa ve fiyat rekor seviyesinin yarısına kadar gerilemiş olsa da analistler hala BTC’nin 2021 yılındaki rallisini bitmediğini düşünüyor.

2021 Bitcoin Hedefi: 100.000 Dolar

Bloomberg’in kripto kolu, McGlone’un Bitcoin’in hala boğa piyasasında olduğunu belirttiği Haziran 2021 kripto raporunu yayınladı. Bloomberg Galaxy Crypto Index (BGCI), Haziran ayında bir boğa piyasasının başlayabileceğini gösteriyor. Stratejist, Bitcoin‘i Nisan ayına göre daha güçlü ve daha yeşil” olarak tanımlıyor. Bu, önde gelen kripto para biriminin, 20 bin dolar seviyesine düşmektense 100.000 dolara devam etme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

Rapor, Bitcoin’in yükseliş trendinin olası devam etmesinin nedenlerinden biri olarak, azalan arzı ve Bitcoin piyasasına akan büyük miktarda kurumsal paradan bahsediyor. Konuyla ilgili olarak ise “2013 (55x) ve 2017 (15x) gibi büyük ralli yıllarına benzer şekilde, 2021 arzda bir kesintiyi takip ediyor. 2020 yarılanması, kurumların Bitcoin tahsislerine yönelmesiyle birlikte benzeri görülmemiş küresel mali ve parasal teşvikin ortasında geldi.” sözleri kullanılıyor.

Bunlara ek olarak Bloomberg analisti, fiyatların şu anki engeli aşmasını ve devam eden konsolidasyon döneminden sonra önümüzdeki aylarda daha da yükselmesini bekliyor.

Temeller Hala Güçlü

Her ne kadar özellikle enerji tartışmalarının ortasında bir çok yatırımcı kısa vadeli Bitcoin yatırımları konusunda endişeli olsa da analistler özellikle orta ve uzun vadeli Bitcoin fiyatı konusunda oldukça iyimserler.

Yukarıda da belirtildiği gibi rapor Bitcoin’in 100.000 dolar çıkma olasılığını 20.000 dolara düşme olasılığının çok daha yüksek olarak değerlendiriyor ve temellerin hala güçlü gördüğünü ifade ediyor:

Geçen yılki arz yarılanması, kurumsal portföylere geçişi, Ethereum vadeli işlemlerini ve Kanada ve Avrupa’da ETF’lerin lansmanını getirdi. Dolayısıyla Bitcoin’in 20.000 dolara düşme ihtimalindense 100.000 dolara çıkma ihtimali çok daha güçlü.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Elon Musk’ın Tweet’i Bitcoin’i (BTC) Yine Aşağı Çekti

Sonraki Haber

JPMorgan’dan Kripto Hizmetlerini Genişletmek Adına Yeni Adım

İlgili Haberler