134 Milyon Dolarlık Bina, Blockchain İle Satıldı!

Metin Alaca

Zürih, İsviçre içerisindeki merkezi bir bina, ülkenin gayrimenkul devlerinden birisinin aracılığıyla tokenleştirildi ve blockchain üzerinden satıldı.

Blockchain Tabanlı Bina Satışı Yapıldı

Binanın yeni sahibi olan İsviçreli gayrimenkul ve emlak yatırım şirketi BrickMarket, blockchain fikrinin kendilerinden çıktığını dile getirdi. Firma bu eylemi gerçekleştirmek için binada hisseleri temsil eden özel token’ler üretti. Token’ler daha sonra binada hisseye sahip olmak isteyen bireysel yatırımcıların satışına sunuldu. Binanın değeri veya elde edilen kira getirisi de kişilerin sahip olduğu token miktarına göre bölünecek.

Şehrin en yoğun bölgelerinden birisinde bulunan binanın Google Street View görüntüsü de aşağıda yer alıyor.

Binanın eski sahibi olan RFR Holding mülkiyetin büyük kısmını satmasına karşın hala bir miktar hisse sahibi olacak. RFR ile BrickMarket tarafından yapılan anlaşmada toplam token miktarının %20’sinin eski mülkiyet sahibine bırakılacağı vurgulanmıştı. Şirket bu sebeple hala binanın önemli bir kısmına sahip ve ilerleyen günlerde bundan pasif bir gelir elde edebilecek.

Kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi artık sadece finans sektöründe kullanılmanın dışına taştı. Gayrimenkul alım satımı için kullanılan bu örnek aslında 2019 yılından beri ciddi bir yaygınlık kazanıyor. Daha önce de ABD içerisinde hem araç hem de ev satışlarında tokenleştirme teknolojisinden faydalanılmıştı.

Blockchain’in ve akıllı kontratların sunduğu şeffaflık ile otomasyon, iki taraf için de bu tecrübeyi daha iyi bir hale getiriyor. Bu haberden de okunabileceği üzere IBM ve diğer teknoloji devleri de bu teknolojinin daha ileriye götürülmesi için uğraşmaya devam ediyor.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Para Piyasasında Bugün Yaşanan Artışın 3 Sebebi

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Balinalarından Şüpheli İşlem!

İlgili Haberler