100’ü Aşkın Kripto Para Madencilik Çiftliği Kapatıldı!

Fatih Uçar

Çin’in kripto paraları yasaklamasıyla birlikte madenciler mecburen kendilerine farklı sıcak yuvalar aramaya başladı. Kazakistan bunlarda biri, halen madencilere karşı sert bir tavır takınmıyorlar ancak enerji arzındaki sıkıntılar sebebiyle kaçak madencilik yapılan çiftliklere de göz açtırılmıyor. Ayrıca Kazakistan’ın mali gözlemcisi olan Mali İzleme Ajansı, sektörü düzenleme gereğini vurguluyor.

Kripto Para Madencilik Çiftliği Kapatıldı

Kazakistan Cumhuriyeti Mali İzleme Ajansı Salı günü erken saatlerde, 55 yasa dışı madencilik çiftliğinin düzenleyici tarafından bir yaptırım kampanyası nedeniyle “faaliyetlerini gönüllü olarak durdurduğunu” ve diğer 51 kuruluşun faaliyetlerinin “sonlandırıldığını” bildirdi.

Denetimler ülkenin enerji ağını tehlikeye atan yasadışı kripto para madencilik operasyonlarını hedef aldı. Açıklamaya göre, hedeflenen tüm operatörler yalnızca madencilik sürecini dondurmakla kalmadı, aynı zamanda kuleleri söküp “dağıtım yerlerinden” çıkardılar. Açıklamada, yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı olduğu iddia edilen bir dizi yüksek profilli iş adamından bahsedildi. Bunlar arasında devlete ait Qazaqgaz gaz şirketinin eski başkanı, ulusal polisin uyuşturucu suçları departmanının eski başkanı ve ülkenin en zengin 17. kişisi yer alıyor.

Yasadışı Madenciliğe Geçit Yok

Bu operasyonlar, düzenleyicileri faaliyetleri hakkında bilgilendirmedikleri, kendilerini yasadışı bir şekilde şebekeye bağladıkları veya vergi ve gümrük ödemelerinden kaçtıkları için yapıldı. Yasadışı operatörlerin kullandığı enerjinin bir kısmının endüstriyel üretime tahsis edilmesi gerekiyordu ve bunun tekrar yaşanmaması için denetimler sıklaştırılacak.

Teşkilat, değeri yaklaşık 190 milyon dolar olan 67.000’den fazla ekipmana el koydu ve 25 ceza davası açtı. İcra baskınının ardından ülkedeki günlük enerji tüketiminin 600 MWh azaldığı bildirildi. Kazakistan, yasadışı kripto madenciliğinin şebekesine koyduğu stres yükünü azaltma çabalarını hızlandırdığı için yaptırım eylemi şaşırtıcı değil. Ağustos 2021’de ülke, küresel Bitcoin hash oranının %18’inden fazlasını barındırıyordu, ancak Şubat 2022’de ulusal Enerji Bakanlığı, uyumlu olmayan madencilik çiftliklerini belirleme ve şebekeden ayırma stratejisini açıkladı.

Hükümetin yeni fırsatlardan faydalanmasına yardımcı olacak makul bir düzenleyici yaklaşım üzerinde çalıştığına dair önemli açıklamaları duyduk ancak kontrolsüz madenciliğe de göz açtırılmayacak.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de Yatırımcı Profili Değişiyor: Uzun Vade Mi, Kısa Vade Mi?

Sonraki Haber

Bitcoin’de Son Durum: BTC’de Teknikler Ne Söylüyor?

İlgili Haberler