10 Yıldır Hareket Etmeyen Bitcoin’ler (BTC) Harekete Geçti

İlayda Peker

Telegram’da Blockchain verilerini takip eden bir bot olan BTCparsers’a göre, birisi 2 Ekim’de 2010’dan beri hareket etmeyen 50 Bitcoin’i hareket ettirdi. Benzer bir olay 20 Mayıs’ta da yaşanmıştı ve 2009 yılından bu yana hiç kullanılmayan bir cüzdandan yine 50 Bitcoin’lik (BTC) transfer işlemi gerçekleşmişti.

İşlemlerin Önemi

Mayıs ayındaki transfer işleminde Bitcoin’in fiyatı %7 düşerek tepki vermişti. Çünkü yatırımcılar, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun elindeki BTC’leri nakde çevirdiğini düşünerek paniğe kapılmıştı.

Bir uyanış olarak nitelendirilebilecek bu transfer işlemi Satoshi Nakamoto’nun servetini nakde çevirmeye başladığı spekülasyonlarına yol açsa da daha sonra bu BTC’lerin, Bitcoin yaratıcısı ile ilişkili “Patoshi” bloklarının bir parçası olmadığı sonucuna varıldı. Ayrıca Satoshi’nin yaklaşık 1 milyon BTC’ye sahip olduğuna inanıldığını belirtmekte de fayda var.

Satoshi Nakamoto

Nakamoto Bitcoin’i piyasaya sürüp bir süre takip ettikten sonra 23 Nisan 2011’de adeta sırra kadem bastı ve o zamanda beri kendisinden ya da gruptan hiçbir haber alınamadı. Nakamoto, geliştirici Mike Hearn’e gönderdiği bir e-postada, “diğer şeylere” geçtiğini dile getirdi.

Bu kayboluş sonrasında birçok ismin Nakamoto olduğu iddia edildi. Hatta Craig Wright çıkıp kendisinin Nakamoto olduğunu açıkladı. Ancak Wright bunu ispatlaması istendiğinde her seferinde kendisini gülünç duruma düşürdü.

Bunun yanında Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen isimler arasında, Nick Szabo, Adam Back, Hal Finney, Dorian Nakamoto ve hatta Elon Musk gibi önemli isimler var. Ancak bahsi geçen isimlerden hiçbiri, hiçbir zaman Nakamoto olduklarını kabul etmedi.


Total
42
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Rusya’nın Önemli İş İnsanlarından DeFi Adımı

Sonraki Haber

AMEPAY’den 450 Milyon Token’lık Özel Satış!

İlgili Haberler