10 Milyar Dolarlık Varlık Yöneticisi, Bitcoin Fonu Başvurusunda Bulundu

Mert Bahçe

Stone Ridge Asset Management, açık uçlu yatırım fonuna Bitcoin (BTC) dahil etmek adına ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yeni bir izahname sundu. Ston Ridge Bitcoin Strateji Fonu için izahname geçtiğimiz gün yayınlanmasına rağmen asıl dosyalama 26 Temmuz 2021 tarihinde yer alıyor.

Stone Ridge’in, Bitcoin Fonu Başvurusu

Stone Ridge Asset Management, SEC’e bir Bitcoin fonu için başvuruda bulundu. Fon, Delaware’de kayıtlı bir açık uçlu yatırım şirketi olan Stone Ridge Trust’ın yatırım portföyünün bir parçası olarak kayıtlara geçti. Stone Ridge Bitcoin Strateji Fonu’nun birincil yatırım hedefi “değerlenme” olarak belirtildi.

İlgili fon, spot alımların aksine vadeli işlem piyasaları aracılığıyla Bitcoin yatırımını hedefliyor. Stone Ridge Stateji Fonu’nun haritası öncelikle Bitcoin vadeli işlemlerine ve doğrudan veya dolaylı olarak Bitcoin alım satımı yapan havuz yatırım araçları işlemlerini kapsıyor.

Başvuru, yatırım fonları da dahil olmak üzere açık uçlu yönetim şirketlerinin kurulması için gerekli olan SEC Form N-1A kapsamında gerçekleştirilmişti. Yapı açısından bu fon, geçtiğimiz mayıs ayında kaydedilen NYDIG Bitcoin Strateji Fonu II ile benzerlik taşıyor. İzahnamede ayrıca fonun önemli miktarda nakit, ABD devlet tahvili, ipoteğe dayalı menkul kıymet ve diğer varlıklara sahip olması beklendiği açıklanmaktadır.

Fonun hedefi ile ilgili olarak izahnamede şunlar belirtildi: “Bu fon Bitcoin ile ilgili yatırımlara ulaşarak hizmet vermek için kuruldu. Böylece fonun miktar olarak bulunduracağı Bitcoin’in toplam değer, fon net varlıklarının %100’ü ila %125’i arasında olacak.”

Bitcoin’de Kurumsal Benimsenme

Bu yılın başlarında Stone Ridge, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri yatırımı amacıyla Çeşitlendirilmiş Alternatifler Fonu için bir proje açıklamıştı. Medyaya yansıyan bilgilere göre Stone Ridge, stratejik yatırım girişiminin bir parçası olarak Ekim 2020’de 10.000 BTC satın aldı. Satın almanın zaman çizelgesi, Bitcoin için mayıs ayında 64.863 dolarlık zirvenin öncesinde görülen 8 aylık sürecin başında olarak kayıtlara geçti.

Daha fazla kurumsal yatırımcı, Bitcoin yatırımı ile ilgileniyor. Geniş ana akım kabulü ile dijital varlıkların çekiciliği kurumların yoğun ilgisine yol açtı. Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 34.238 dolardan işlem görüyor.Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Yorumları: ETH Fiyatı 5.000 Doları Aşabilecek Mi?

Sonraki Haber

Cardano (ADA) Büyük Yükseliş Hareketine Hazırlanıyor!

İlgili Haberler