@BitcoinHaber: Bitcoin ne kadar?

5 Ocak 2017 Perşembe

Bitcoin ne kadar?

Bitcoin Ne Kadar Ediyor?

Bitcoin 5 Ocak 2017 itibariyle yaklaşık 18 buçuk Milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Büyük sayılarla arası iyi olmayanlar için bunun ne anlama geldiğini karşılaştırmalı örneklerle anlatıyoruz:

bitcoin-pazar-payi-ne-kadar
Bitcoin Pazar DeğeriÖnce bitcoin'in pazar değerininin nasıl hesaplandığından başlayalım. Bugün serbest piyasada 1 BTC (Bitcoin) yaklaşık 1142 USD fiyatla el değiştiriyor. Piyasadaki toplam BTC adedi ise yaklaşık 16 Milyon adet. Basit bir çarpımla yaklaşık 18.5 Milyar dolar pazar değerini (market cap) buluyoruz.

Bu sayıyı biraz daha anlamlı kılmak için bildiğimiz maddi varlıkların piyasa değerleri ile karşılaştıralım.

Borsa İstanbul verilerine göre Türkiye'nin en büyük şirketlerinden Arçelik'in değeri yaklaşık 14 Milyar Türk Lirası. Bugünkü dolar kuruna (3.57) bölersek 4 Milyar dolar ediyor.

Turkcell'in piyasa değeri ise 6 Milyar dolar.

Borsa İstanbul'da işlem gören tüm şirketlerin toplam değerini hesaplarsak 172 Milyar dolar geliyor.

Bugün 1 BTC ye rahatlıkla bir iPhone 7 Plus model telefon alabiliyorsunuz. Apple şirketinin toplam değeri ise 616 Milyar dolar.

Dünyadaki 1 Milyar ons gümüş spot piyasa fiyatlarıyla 16.5 Milyar dolar ediyor. Yani dünyamızda gümüşten daha çok bitcoin bulunuyor.

Bill Gates'in serveti 79 Milyar dolarcık.

Tüm dünya ülkelerinde banknot ve bozuk paraları biraraya toplayabilsek ancak 5 Trilyon (5000 Milyar) dolar değere sahip.

Dünyadaki toplam altının piyasa değeri ise 7.8 Trilyon (7800 Milyar) dolar.  Bitcoin'in piyasa değerinin 400 katı!

Kaynaklar:

Coin Market Cap https://coinmarketcap.com/

Comparing the world's Money and Markets http://money.visualcapitalist.com/all-of-the-worlds-money-and-markets-in-one-visualization/

Live Silver Price http://www.kitco.com/charts/livesilver.html

Hürriyet - İşte Borsa İstanbul'un en değerli 20 şirketi http://www.hurriyet.com.tr/galeri-40325217