@BitcoinHaber: Türkçe Bitcoin Blog Yazıları

15 Ekim 2014 Çarşamba

Türkçe Bitcoin Blog Yazıları

Türkçe bitcoin bloglarına önceki yazıda yer vermiştik. Bugün de Türkçe blog sitelerinde bitcoin ile ilgili yazıları ele alıyoruz.

turkce-bitcoin-blog-yazilari
Türkçe Bitcoin Yazıları


1- Mesut ile Güvenlik Maceraları, Mesut Timur, Bitcoin Nedir, Nasıl Çalışır?
"Bitcoin 2008 yılında, Satoshi Nakamoto tarafından yazılan manifesto ile duyurulan, 2009 yılının başında da işlevsel hale gelen, ilk sanal para birimi ve protokolün ismidir. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kimliği ile ilgili pek bilgi bulunmamakla birlikte, sistemi tasarlayan kişi ya da kişilerin kullandığı takma bir isim olduğu tahmin edilmektedir."
2- Cetinia,  Dijital para bitcoin nedir, nasıl-kullanılır ve yatırımı hakkında bilgiler.

3- İbrahim Filazi, Bitcoin ve Yeraltı Piyasası Üzerine Notlar
"Bitcoin. Son zamanların ilgi çeken çılgın projesi."
4- Burak Avcıoğlu, Bitcoin Nedir, Kriptolu Paranın Dünya Üzerindeki Planı

5- İktisadi.org, Aykut Sanbur, Bitcoin nedir, güvenli midir?

6- Sosyalmedya.co, Salih Kural, Bitcoin nedir, ne işe yarar?
"Devletin kontrolü altında olmayan bir para biriminin günümüz ekonomik sisteminde var olabilmesi mümkün mü bilinmez. Ancak son günlerde popülaritesi tavan yapan dijital para birimi Bitcoin, gerçek paranın yerini alma konusunda bir hayli iddialı görünüyor."

7- Kendime Yazılar, Mahfi Eğilmez, Bitcoin
"Bitcoin, internet aracılığıyla kullanılan, hiçbir merkezi otoriteye ya da aracı kuruma bağlı olmayan, sanal bir para birimi. Bu sanal para birimiyle kişiler ya da kurumlar tıpkı gerçek parayla yaptıkları gibi harcama yapabiliyor ya da para kabul edebiliyor."

8- İsmail H. Polat, Bitcoin Biter mi?

"Finans sektörü BitCoin konusunda ikiye ayrılmış durumda; geleneksel ekolden gelen kesim, bunun bir balon olduğunu ve bir süre sonra arkasında pek çok BitCoinzede bırakarak patlayacağını savunurken, İnternet dünyasının dinamiklerine aşina öteki kesim ise fsiber dünyaynın farklı alanlarında BitCoin kullanımının artmasıyla fiyatının daha da yükseleceğini iddia ediyor."
 9- Melih Güney, Bitcoin Nedir? Nasıl Üretilir?
"Bitcoin nedir? Bitcoin ne işe yarar? Kağıt paranın yerine mi geçiyor? Nasıl Bitcoin çıkarabilirim? gibi soruları son bir kaç yıldır sıkça duyar olduk. Hakkında sayısız komplo teorileri üretildi. Sektörel çevrelerde üzerine uzun tartışmalar yapıldı. Anlık değer kazanımları ve kayıpları spekülasyonlara neden oldu ve tabii açgözlü yatırımcıları kendine çekti. Bütün bunların ışığında Bitcoin’i duymayan kalmamıştır diye düşünüyorum. Peki Bitcoin nedir? Dijital kültürün bir oyunu mu yoksa paranın evrim geçirmiş hali mi?"

10- Uğur Aydoğdu, Bitcoin ile anonim para transferi

"Güvercinle gönderilen mektuptan e-postaya, telefondan VoIP aramalara hızlıca geçtiğimizi düşünürsek; gelişen teknolojileri göz önünde bulundurarak banknotlardan ve bozuk paralardan tamamen uzak, sanallaştırılmış bir para birimi olduğunu söylemek mümkün."

11- Kaan Tükek, Bitcoin nasıl kullanılır?

"Bitcoin’i keşfetmeye başladıysanız bilmeniz gereken birkaç bulunmaktadır. Bitcoin diğer bankalardan farklı bir biçimde para transfer etmenizi sağlamaktadır. Dolayısı ile Bitcoin’i ciddi bir işlemde kullanmadan önce Bitcoin hakkında biraz bilgilenmeniz gerekir. Bitcoin kendi cüzdanınız kadar ve bazı durumlarda daha da ciddi bir biçimde kullanılmalıdır."

12- Cenap Coşkun, Bitcoin Nasıl Çalışır?

"Bitcoinler de herhangi bir aracı kurum veya takas yapısı yoktur ve kişiden kişiye direk para gönderimi geçekleştirebilirler böylece gönderim masrafları da oldukça düşüktür (0,01 B). Hesaplar herhangi bir yere veya kuruma bağlı olmadığından dondurulamaz veya takibe alınamaz."

13- Teakolik, Hamza Şamlıoğlu, Bitcoin nasıl korunmalı?
"Bitcoin fırtınası İnternet aleminden geçerken birçok İnternet kullanıcısı Nedir bu Bitcoin?, Bitcoin nasıl alırım? şeklinde sorular sormaya başladı. Sonrasında da Bitcoin merakının kurbanları ortaya çıktı"

14 - Bitcoin Türkiye, Bitcoin Nedir?

"Bitcoin, deneysel olarak başlatılmış dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insana kolayca ödeme yapmayı sağlayan sanal bir para birimidir. Bitcoin teknolojisi, noktadan noktaya dağıtımlı bir ağ üzerinde çalışır. Böylece merkezi bir kuruluşa ihtiyaç kalmaz. Para oluşumu ve transfer işlemleri ağ üzerinde kollektif olarak gerçekleşir. Bitcoin ayrıca bu para biriminin oluşmasını sağlayan yazılımın da adıdır."

15- Bitcoin Haber, Yeni başlayanlar için bitcoin

"Bitcoin Nedir? Nerelerde bitcoin kullanılır? Nasıl bitcoin sahibi olurum? Bitcoin nasıl çalışır? Bitcoin'in ilk anlamı bir para birimi, ancak bu parayı resmi olarak kullanan bir devlet (henüz) yok. BTC kısa ismi ile yaygın olarak bilinse de Uluslararası Standartlara XBT olarak geçti. Borsalarda alınıp satılıyor. En büyük hacme sahip bitcoin borsası Çin'de bulunuyor."


@BitcoinHaber

İlgili diğer yazılar:
Türkçe bitcoin blogları