@BitcoinHaber: Takascoin

12 Eylül 2014 Cuma

Takascoin

Türk Lirası ile işlem yapılabilen çevrimiçi bitcoin borsası Takascoin.com, kriptopara vizyonunu ve bitcoin ekosisteminde önemli yer oynayan ödeme sistemi geliştiricisi Coinvoy.net ile ortak çalışma planlarını ilk kez @BitcoinHaber okurları ile paylaştı. Takascoin kurucu ortağı Ahmet Hakan ÖZGÜR ile bitcoin üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

takascoin-bitcoin-borsasi
Bitcoin Borsası Takascoin


Bitcoin Haber -- Hakan Bey, Takascoin geçtiğimiz aylarda Türkiye'de faaliyet gösteren bitcoin borsası olarak çalışmaya başladı. Siz de Takascoin'in kurucuları arasındasınız. Önce bize kendinizden ve Takascoin'den bahseder misiniz?

Ahmet Hakan ÖZGÜR -- Öncelikli olarak ekosistemin öncülerden olan sizlere teşekkür etmek gerekir. Sonrasında kendimden bahsetmem gerekirse 20 yıldır aktif ticari hayatın içindeyim. İktisat eğitimi aldım ve ticari hayatımda gençlik yıllarında tanıştığım, hobi olarak ilgilendiğim internet teknolojileri ile hep birleştirmek ve inovatif çözümler ile click-to-brick modeller ortaya çıkarmaya çalıştım. Hizmet sektörü için çözümler sundum, ödüllü projelerde yatırımcı olarak bulundum. E-ticaretin ilk yıllarında yaşadığım heyacanı Bitcoin ile tanıştıktan sonra yeniden yaşamaya başladım ve benim gibi düşünen global bazı yatırımcılar ile bitcoin exchange platformu kurma fikrimizin [www.takascoin.com] pilot ülke olan Türkiye’de yayına girmesi ile global bir projeyi Türkiye’den başlatmış olmamızın haklı gururunu yaşıyorum. TakasCoin global bir vizyonu olan, Bitcoin ekosistemine uygun al/sat yapılabilen, BTC gönderilen ve alınan, aynı zamanda harcanabilinen katma değerli servislerin ücretsiz sunulduğu bir platform olarak modellendi.

BH -- Bitcoin ile ilk tanışmanız ne zamandı? Sizi bitcoin ve kriptopara ticareti alanında girişimde bulunmaya iten hangi özelliği oldu?

AHÖ -- 3 yıl önce tanıştım. İlk haberdar olmam biraz yüzeyseldi. Elektronik para ile zihnimde aynı yerde duruyordu ama araştırmaya başladığımda Dünya’yı daha demokratik bir düzene kavuşturacağına olan inancım her geçen gün arttı ve bu ekosistemin içinde yatırımcı ve girişimci olabilmek adına girişimlerde bulundum. Bitcoin'nin özellikleri yatırımcının sağladığı kadarıyla sunulmakta takascoin.com vizyon olarak bitcoin felsefesine uygun davranarak bu düzene katkı sağlamayı hedeflemektedir.

BH -- Dünyada ve Türkiye'de bitcoin exchange pazarının büyüklüğü ne kadar? Büyüme oranı nedir? Sizin Takascoin olarak hedefleriniz nedir?

AHÖ -- Takascoin.com vizyonu ile son kullanıcıyı hedeflemektedir. Exchange pazarının büyüklüğü kripto para için kayıt altında ve Al/Sat işlemleri yapanlar tarafından biliniyor. 7.5 milyar dolar civarlarında karşılık buluyor gibi ama TakasCoin olarak bizler hedefimize mass marketi ve son kullancıyı koymamız ve bir çok hibrit iş modeli ile sahaya ineceğimizden sebep pazarın büyüklüğü konusunda bir rakam verirsek tartışma yaşanabilir.

Türkiye'de Rakibimiz yok!


BH -- Türkiye ve dünya pazarında rakipleriniz var. Takascoin'i rakiplerinden bir adım öne çıkarabilecek özelliği nedir?

AHÖ
-- Henüz Beta aşamasında olan takascoin.com'un Türkiye özelinde rakibi bulunmamaktadır. Diğer iki oyuncu ile bizler rekabetten ziyade ekosistem için katkı sağlayan yatırımcılar olarak görülmeyi arzu ederiz. Global anlamda kendimize örnek aldığımız tabii ki şirketler bulunmakta. Bizler dünyada şimdiye kadar sağlanan bitcoin servislerinin üzerine faydalar ve fırsatlar sunan başkaca bir çok iş modelini hayata geçirmek için yola çıktık.

BH -- Şu global havuzu basit bir dille anlatabilir misiniz? Nasıl çalışıyor ve kullanıcıya ne faydası var?

AHÖ -- Bitcoin ekosistemi henüz Türkiye özelinde emekleme aşamasında. Bizler kullanıcılarımıza derinlik, işlem hızı ve lokal banka hesaplarını kullanarak bitcoin Alım/Satım imkanı veriyoruz. Hacimli işlemleri Türkiye’de yapabilmek biz açılana kadar mümkün değildi. 100BTC lik bir işlemi TR özelinde yapabilme fırsatını sağlamaya çalışıyoruz. Halihazırda işlem limitlerinde de onaylanmış kullanıcılara günlük 50.000 TL, Aylık 500.000 TL limit sağlayarak diğer oyuncuların değişikliğe gitmesine vesile olduk. 

BH -- Kullandığnız global havuzun sürekliliğini nasıl garanti ediyorsunuz? Hangi borsalarla ortak çalışıyorsunuz?

AHÖ -- takascoin.com şuan bitstamp API kullanmakta bu servisin durma riskini tabii ki gözönünde bulunduruyoruz ve başkaca exchange platformlarının API larını da yedekledik.

BH -- Sene sonuna kadar %0 komisyon ile işlem yapıyorsunuz ancak parite farkı adıyla gene bir ücret kesiliyor. Takascoin'de işlem yapmak için ne kadar para ödeyeceğim?

AHÖ --  Evet sene sonuna kadar kullanıcılarımızın işlemlerinden komisyon almıyoruz. Parite Farkı ise Uluslararası piyasalarda işlem yaptığımızdan TL/USD arasında bir parite farkı oluşmakta, bu fark serbest piyasalardan herhangi bir para birimi özelinde alış satış fiyat arasındaki farkı belirtmektedir. Bu oran bazen %1.5-%2 leri bulmaktadır. Banka hesabınıza TL çekmek istediğinizde bizim hesabımızdan sizin hesabınıza EFT işlemi gerçekleştirilmektedir ve bu işlem için bankalar ücret almaktadır. Bu ücret kullanıcılarımıza 5 TL olarak yansıtılmaktadır. Kısaca bizlere ödediğiniz bir ücret bulunmamaktadır.

Global Yatırımcı Global Ekip


BH -- Ekibinizin büyüklüğü nedir? Ekibinizde Türk ve yabancı kaynakların oranını öğrenebilir miyiz?

AHÖ -- Ekibimiz Dünya genelinde dağınık bir coğrafyada yaşamaktadır. Bitcoin ekosistemi ile parelellik göstermektedir. Merkezi olmayan bir değerler trasferine yatırım yapıyorsanız milliyetçi davranmamanız gerekiyor.

BH -- Yatırımcılarınız kimler?

AHÖ --  takascoin.com yatırımcıları, London liquidity providers, GK Holdings Limited, Hong Kong ve Londra’da bulunan ve ağırlıklı olarak finansal piyasalara odaklanmış, özel, bağımsız 2 küresel yatırım firmasının benim önderliğimde hayata geçirdikleri bitcoin projesidir. Şimdilik bir yatırım ihtiyacımız bulunmamakta ama global hedeflerimize yürürken bitcoin ekosistemine yatırım yapanların dikkatini çekebileceğimizi düşünüyorum.

Bitcoin Foundation Üyesi İlk Türk Şirketi


BH -- Bitcoin Foundation üyesi olan ilk Türk şirketisiniz. Bu organizasyona katılma amacınız neydi? Türkiye'de Bitcoin Foundation adına çalışmalar yürütecek misiniz?

AHÖ -- Bitcoin Foundation çalışmalarını takdirle karşılıyoruz ve destek olmak için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Türkiye özelinde bir organizasyon yapmak istediklerinde ev sahibi olarak kendilerini ağırlamaktan memnuniyet duyacağımızı ifade ettik.

BH -- Sitenizde halen Takascoin Beta ibaresi yer alıyor. Bu her an bir hatayla karşılaşabileceğimiz anlamına mı geliyor? Üyeleriniz ile olan ilişkileriniz nasıl? Bu süreçte sitenin gelişmesi için kullanılardan beklediğiniz anlayış ve desteği gördünüz mü? Beta sürümden asıl sürüme ne zaman geçmeyi planlıyorsunuz?

AHÖ -- takascoin.com Beta sürümü sırasında çıkabilecek hataları anında gidermeye çalışıyoruz. Vakit alan işlerde ise kullanıcılarımızı etkilemeden güncellemelerimizi yapmaya devam ediyoruz. Karşılaşılan hatalardan kullanıcılarımızın etkilenmesi durumunda ise memnuniyeti sağlamak için müşteri hizmetleri servisimiz devreye girerek kullanıcı sorunlarını gidermeye çalışıyor. Türkiye’deki tek telefon ile müşteri hizmetleri sağlayan bitcoin exchange platformunun takascoin.com olduğunu söylemekten ayrıca gurur duyuyorum. Türk kullanıcılar bu süreçte bizlere çok yardımcı oldu bir çok eksiğimizi onların geri bildirimleri gidermeye ve tavsiyeleri ile geliştirmeye devam ediyor olacağız. Benim Türk kullanıcı deneyimine ayrıca önem veren bir yapım var. Bu coğrafyada deneyimlenmiş global bir projenin dünya klasmanında boy göstereceği günler gelecek diye düşünüyorum.

BH
-- Türkiye'de bitcoin ile ilgili iş yapmak zor mu? Hukuki engellerle karşılaştınız mı? Çalıştığınız bankalar konuya sıcak baktılar mı?

AHÖ -- Türkiye’de bitcoin ile iş yapmaya başlamadan önce iş ağlarına bitcoin’nin anlatılması gerekiyor bunun için uluslararası organizasyonlar ve lokal aktiviteler düzenlenmeli bizler bu amaç için çalışıyoruz. Henüz bir hukuki engelle karşılaşmadık. Bankalar ve bitcoin, anlatmaya çalışıyoruz. #CoinSummit Londra’da konuşmacılardan Mr Chris Ellis şöyle dedi; “Bir banka ile Bitcoin konuşmak, bir vejeteryanla mangal yapmaya benzer” bu sorunuza alıntıyla cevap vermiş olayım.

BH -- Takascoin olarak sadece bitcoin borsası olarak mı kalacaksınız yoksa ileride bitcoin ekosisteminde hizmet sağlayacak başka alanlara da yönelmeyi planlıyor musunuz?

AHÖ -- TakasCoin olarak vizyonumuz global exchange office olmak tabi ama asıl ve öncelikli hedeflerimizin başında son kullanıcıya finansal hizmetler, tüccarlara faydalı servisler ve katmadeğer sağlamak var. Birinci adımda exchange olarak işlevimizi yerine getirmek, başkaca servis veya hizmetleri hayata geçirebilmek için zaruri bence.

takascoin-coinvoyCoinvoy Takascoin İşbirliği

BH -- Coinvoy ile işbirliği fikri nasıl doğdu? Ekip ile önceden tanışıyor muydunuz?

AHÖ -- CoinVoy ekibi ile önceden tanışmıyorduk, tanışmamız haklarında çıkan haberler ile oldu. İşbirliği fikri ortak faydalar var olunca organik olarak çıkıyor. Bu arada söylemeden geçemeyeceğim çok sıcak kanlılar. Safir ve Alp ile tanıştık, en kısa zamanda Umut ile de tanışacağız.

BH
-- Coinvoy ile ortaklığınıza gelirsek, bu işbirliğinden hangi kazanımları bekliyorsunuz? Beraber hangi hizmetleri müşterilerinize sunacaksınız? Örneğin Türkiye'de ve global pazarda BitPay'e rakip olacak mısınız? Sadece Türkiye'ye özgü ürünleriniz olacak mı?

AHÖ --  Bu birliktelikten son kullanıcı ve tüccarlar için bir çok fayda çıkacaktır. Global bitcoin ekosisteminde hizmet veren tüm firmaları cesaretleri ve oluşturdukları PR etkisi nedeniyle kutluyorum, umarım yakın zamanda sizlerle paylaşacağımız coğrafi hedef ve planlarımız ile kimlerle rakip olduğumuz ortaya çıkacaktır.

Maaşını Bitcoin İle Alan Adam

BH -- Son günlerde basında popüler olan bitcoin ile maaş uygulamasını siz de şirketinizde elemanlarınıza uyguluyor musunuz?

AHÖ --  Prensip olarak ben bitcoin kabul etmeyen bir kimseyle çalışmak istemiyorum (bunu söylemek için henüz erken) ama yine de uluslararası geliştiricilerimize ve çalışanlarımıza bitcoin ile ödeme yapıyoruz diyebilirim ama bunu şimdiye kadar kamuoyu ile paylaşmamıştık. Bitcoin ile ödeme yapmak bir PR malzemesi haline gelirse bu ekosistem için faydalı olacaktır.

BH -- Türk firmalarını yurtdışındaki bitcoin konferanslarında şimdiye kadar göremedik. Sizin uluslararası konferanslara sunum, stand vb. kurumsal olarak katılma planlarınız var mı?

AHÖ --  Bizler uluslararası birçok etkinliğe katılmaya çalışıyoruz. 15-16 eylül yani p.tesi-salı günü Londra’da inside bitcoins etkinliğinde bireysel olarak bulunacağız. Bu etkinlikleri Türkiye özelinde yapmak ile alakalı girişimlerimiz de bulunmakta. Kurumsal olarak takascoin.com bu organizasyonlarda beta sürümü sonrası bulunacak ve birçok ürün ve servislerimizin tanıtımını buralarda yapıyor olacağız.

BH -- Bitcoin dünyasındaki güncel gelişmeleri hangi kaynaklardan takip ediyorsunuz?

AHÖ -- Tabii ki sizden takip ediyoruz…

BH -- Haha! Çok naziksiniz. Bu güzel sohbet ve @BitcoinHaber okuyucularına verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.


İlgili diğer haberler: ODTÜ'lü Beyinlerden Bitcoin Ödeme Arayüzü: Coinvoy

Ahmet Hakan ÖZGÜR'ün 16 Nisan 2011 e-tohum kampı konuşması: